Szpital Murcki: Mieszkańcy Katowic zbierają podpisy pod deklaracjami w sprawie nieodpłatnej pracy na rzecz Szpitala Murcki. Akcję zorganizowały cztery osoby, które obawiają się likwidacji szpitala. Petycję można też podpisywać w Miejskim Domu Kultury w Murckach. Skąd pomysł na zbiórkę? Mieszkańcy chcą pokazać, że zależy im na szpitalu i przypominają władzom Katowic o planowanych inwestycjach w infrastrukturę sportową, rekreacyjną, o wydatkach na imprezy i zaznaczają, że są rzeczy ważne i ważniejsze. – Troszeczkę są te priorytety chyba nie tak poustawiane – mówi nam jeden z organizatorów zbiórki podpisów.

Od początku stycznia w Katowicach wrze z powodu planów miasta względem Szpitala Murcki. Miasto zadłużoną na prawie 9 mln złotych placówkę – jedyny szpital miejski w Katowicach – planuje połączyć z Górnośląskim Centrum Medycznym. Choć żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, to wydaje się być najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Szpitalne oddziały z Murcek miałyby zostać przeniesione do Ochojca, a w dawnym Szpitalu Murcki powstałoby m.in. Uniwersyteckie Centrum Rehabilitacji oraz działaby przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej.  Drugą opcją jest pozostawienie szpitala w rękach miasta i według szacunku magistratu, inwestycje z budżetu miasta na poziomie nawet 120 mln zł.

Do tej pory odbył się m.in. protest mieszkańców i pracowników Szpitala Murcki na terenie jednostki, burzliwe spotkanie z prezydentem Katowic w murckowskiej szkole, gdzie domagano się m.in. rezygnacji Marcina Krupy. Zorganizowano także protest przed sesją Rady Miasta Katowice, w trakcie której rozmawiano o sytuacji szpitala.

Za darmo popracuje nawet bezdomny

Obecnie mieszkańcy Murcek zbierają podpisy pod zobowiązaniami co najmniej 20 godzin nieodpłatnej pracy na rzecz szpitala. Już podpisało się kilkanaście osób. Listy ze zobowiązaniami mają zostać zaprezentowane na najbliższej Komisji Polityki Społecznej 16 lutego.

– My niżej podpisani, pamiętając o doświadczeniach naszych przodków przy budowie kościoła, kąpieliska, lodowiska i innych, na zasadzie dobrowolnej pracy społecznej, zobowiązuje się do przepracowania w systemie wolontariatu minimum 20 godzin każdy, na rzecz ratowania i odnowy murckowskiego szpitala – czytamy w dokumencie podpisywanym przez mieszkańców.

Zbierający podpisy liczą na wiele chętnych rąk do pracy, choć czasu na zbiórkę pozostało mało.

– Zawsze jest niepewność ale wierzę w mieszkańców, w murckowioków – mówi nam Bartosz Zatorski jeden z organizatorów zbiórki podpisów pod zobowiązaniami do pracy na rzecz szpitala.  Obecnie poza mieszkańcami Murcek i członkami rodzin osób, które zbierają podpisy, swoje złożyli m.in. mieszkańcy Będzina, Mysłowic, Niepołomnic. Wolontariat na rzecz szpitala zadeklarował nawet jeden bezdomny, któremu los szpitala nie jest obojętny.

Podpisy będą zbierane m.in. w Murckach, swoją deklarację można też wypełnić w Miejskim Domu Kultury Murcki przy ulicy Kołodzieja, lub samemu wydrukować i dostarczyć wypełnione.

Deklaracja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.