Antysmogowa petycja do marszałka. Astma, rak, problemy z płucami, wylewy i zawały zbierają żniwo

D. Frost

Antysmogowa petycja do marszałka: To zajmie zaledwie 30 sekund a może pomóc w walce o czyste powietrze w naszym regionie. Ruszyła zbiórka podpisów pod petycją online o podjęcie zdecydowanych działań antysmogowych w województwie śląskim. Smog nas zabija, powoli ale systematycznie i to na różne sposoby.

Do 6 lutego trwają konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. Jeżeli wejdzie w życie to od 1 września 2017 roku w regionie ma obowiązywać zakaz używania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Śląsk ma stawiać na ciepło systemowe i ogrzewanie gazowe. Funkcjonować mają natomiast tylko kotły klasy 5, gdzie spalane jest drewno i węgiel dobrej jakości.

Obecnie każdy może podpisać petycję online w sprawie czystego powietrza, popierającą wprowadzenie uchwały antysmogowej, To tak naprawdę apel o podjęcie zdecydowanych działań w walce z trującymi pyłami.

Petycję online, kierowaną do marszałka, zarządu województwa i sejmiku można podpisać tutaj: https://chceoddychac.pl/index.php/slask

– 14 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w województwie śląskim. W naszych miastach w ostatnim czasie odnotowano rekordowe stężenia pyłu zawieszonego. Odwołane zajęcia w przedszkolach i szkołach, czy alarmy smogowe wzywające nas do pozostania w domach są działaniami dobrymi, aczkolwiek doraźnymi,. Nie rozwiążą problemu. Ta uchwała jest konieczna, by poprawić jakość powietrza, którym oddychamy – powiedział Patryk Białas, z Katowickiego Alarmu Smogowego.

Smog jak wyjaśniają osoby walczące o czyste powietrze w regionie, zabija nas powoli ale zdecydowanie. Lista chorób, do których przyczynia się zanieczyszczenie powietrza jest długa: astma, infekcje górnych dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nadciśnienie, wylewy, zawały, udary, rak płuc, a także szybsze starzenie się układu nerwowego. Bardzo negatywny jest wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozwój płodu. Każdego roku kilka tysięcy osób mieszkających w województwie śląskim umiera przedwcześnie właśnie dlatego, że oddychają silnie zanieczyszczonym powietrzem – powiedziała Renata Nitrebska, Zabrzański Alarm Smogowy.

– Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 13 stycznia 2017 r. główną przyczyną przekroczeń zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu w województwie śląskim jest tzw. niska emisja, związana przede wszystkim z indywidualnym ogrzewaniem budynków. Na terenie województwa śląskiego w dalszym ciągu wykorzystuje się 700 tysięcy wysokoemisyjnych kotłów do ogrzewania mieszkań i domów. Proces wymiany kopciuchów i śmieciuchów trzeba przyspieszyć – mówi Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego

Każdy z nas może poprzeć działania antysmogowe. Podpisując petycję o podjęcie zdecydowanych działań antysmogowych w województwie śląskim pokażmy, że zależy nam na poprawie jakości powietrza. Tylko zdecydowane i szybkie wyeliminowanie złej jakość paliw oraz stosowania prymitywnych kotłów węglowych spowoduje, że powietrze będzie czyste. Śląskie bez smogu jest możliwe.

Film autorstwa: Flying Andy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.