Teżnia Solankowa / fot. Marek Gajda / Teznia.radlin.pl

Tężnia Solankowa w Katowicach coraz bliżej. To projekt, który w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok zdobył ponad 15 tys. głosów. Tężnia Solankowa to miejsce wypoczynku, które leczy czystym – porównywalnym z nadmorskim powietrzem. Drewniana konstrukcja ma powstać w Parku Zadole już ogłoszono zapytanie ofertowe na projekt oraz kosztorys dla inwestycji. Ta ma w sumie kosztować 2,1 mln zł.

Tężnia to duża budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance. Kiedyś była wykorzystywana do uzyskiwania soli kuchennej, dzisiaj w kurortach jest stosowana jako ogromny inhalator.

Reklama

Podobne urządzenia można znaleźć w Radlinie, czy Ciechocinku.  – Tężnia będzie miejscem wypoczynku, ogólnodostępnym i bezpłatnym, służącym swoim mikroklimatem – porównywalnym z nadmorskim – profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, zapaleń zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwic, niedoczynności tarczycy i ogólnemu wyczerpaniu – zachęcał do głosowania na projekt Adam Łęski, który zgłosił go do Budżetu Obywatelskiego.

Obecnie Zakład Zieleni Miejskiej wystosował zapytanie ofertowe na projekt i kosztorys Tężni Solankowej, miasto określiło, że wartość inwestycji nie może przekroczyć 1,9 mln zł. Oferty można składać do 20 stycznia 2017 roku w Zakładzie Zieleni Miejskiej. Zamówienie musi być gotowe do 30 czerwca 2017 roku.

Wykonawca ma także pełnić rolę nadzoru autorskiego i brać udział w spotkaniach miasta z wybranym później wykonawcą robót budowlanych, aby ocenić postęp prac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 28 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.