Miasto chce twojego podatku. Urząd Miasta Katowice zachęca do składania rozliczenia podatku PIT w Katowicach. – Aby miasto mogło wydawać pieniądze na różne potrzeby mieszkańców, np. w zakresie kultury, sportu, rozrywki czy też infrastruktury drogowej, musi je najpierw pozyskać – wyjaśnia skarbnik Danuta Kamińska, a my pamiętamy, że 400 tys. złotych wydano np. na transmisję koncertu Ich Troje ze Spodka. To nie jedyny kontrowersyjny wydatek w Katowicach.

Dochody miasta Katowice to ponad 1,8 mld złotych z czego prawie 491 mln to właśnie dochody płynące z podatku PIT – czyli podatku dochodowego od osób fizycznych. Z wyliczeń skarbnik miasta wynika, że średnio na jednego mieszkańca z deklaracji PIT Katowice pozyskują 1 666 zł.

– Za taką kwotę można wykonać np. 20 m² chodnika osiedlowego lub ustawić 2 stojaki rowerowe i zbudować 9 m² drogi rowerowej. Im więcej osób będzie odprowadzać podatek w Katowicach, tym więcej pożytecznych projektów będziemy mogli zrealizować – przekonują urzędnicy. Faktycznie dodając do siebie kwoty płacone przez mieszkańców zbierają się duże pieniądze.

– Zsumowane środki z podatku PIT przypadające średnio na 24 mieszkańców oznaczają możliwość utworzenia wybiegu dla psów, a na 150 mieszkańców – zbudowania dużego placu zabaw dla dzieci – wylicza magistrat.

Tylko to nie jedyne rzeczy, na które pieniądze wydaje miasto. W tym roku wydano m.in. 400 tys. zł na ransmisję w telewizji Polsat koncertu Ich Troje, również ponad 416 tys. złotych Miasto Ogrodów wydało na 30,5 dnia szkoleń w firmie Bogdan Szczesiak Studio PR. Urząd Miasta Katowice natomiast na 4 dni szkoleń, w tej samej firmie, wydał 51 tys. zł brutto.  O milionie na „świadczenia promocyjne” w ramach festiwalu „Serialis” nie wspominając, czy 60 tys. euro na strategię muzyczną dla miasta Katowice.

Czy warto zostawiać podatek w Katowicach?

Niezależnie od wątpliwych wydatków miasta, warto zostawiać swój podatek w Katowicach. O ile w przypadku osób, które mieszkają w Katowicach i są tutaj zameldowane sprawa jest oczywista, to w przypadku pomieszkujących tymczasowo w Mieście Muzyki nie do końca. Choć po pierwsze wygodniej będzie im złożyć PIT w Katowicach skoro w mieście mieszkają, po drugie jest to jednoznaczne wsparcie finansowe dla miasta, z którego infrastruktury na co dzień wszyscy korzystamy.

Co nie oznacza, że nie należy o budzących wątpliwości wydatkach mówić czy pamiętać. W końcu chodzi o pieniądze publiczne, które mają służyć przede wszystkim mieszkańcom Katowic.

Żeby złożyć PIT w Katowicach nie trzeba być zameldowanym w mieście. Wystarczy w formularzu PIT podać adres, pod którym się zamieszkuje w Katowicach. Gdy mieszkasz w Katowicach, a składasz podatek PIT w innymi miejscu, to tam wędrują twoje pieniądze.

6 KOMENTARZE

  1. Do wątpliwych wydatków miasta warto jeszcze dodać m.in. 2 mln na dni młodzieży, pomysł finansowania budowy stadionu GKS-u, który spokojnie może grać na Stadionie Śląskim. Za pieniądze podatników miast funduje nam również permanentne blokady miasta w środku tygodnia z powodu wyścigu kolarskiego.

    Jeżeli ruszy budowa stadionu ruszy to 2016 rok będzie ostatnim, który rozliczę w Katowicach.

  2. Prezes Bona Fides, wydawcy infokatowice.pl, Stowarzyszenia, które zatrudnia 5 osób na stałe, zarabia 13 tys. zł miesięcznie- ciekawostka – Stowarzyszenie również funkcjonuje z podatków – może Pan Redaktor Maciaszczyk napisze o tym?

  3. Miło, że czyta Pan/Pani sprawozdania OPP, ale proszę je czytać uważnie i nie wprowadzać czytelników w błąd. Zapraszam do naszego biura, chętnie pokażę mój PIT. Mam nadzieję, że przynajmniej połowę różnicy pomiędzy moimi zarobkami a 13.000 miesięcznie, o których Pan/Pani pisze, otrzymam od Pana/Pani, żeby ten komentarz był choć trochę prawdziwy.

    A co do podatków, to zdecydowana większość naszego budżetu pochodzi ze środków prywatnych, to też da się znaleźć w sprawozdaniu. A z kasy Urzędu Miasta Katowice otrzymujemy rocznie łącznie 0 zł, co związane jest z tym, że nie staraliśmy się, nie staramy się i nie będziemy się starać o pieniądze z tego źródła.

    Grzegorz Wójkowski

  4. Wysokość miesięcznego najwyższego wynagrodzenia (brutto) wypłacanego członkom organu zarządzającego – 12,636.73 zł – za rok 2015. / Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (brutto) wypłacanego członkom organu zarządzającego organizacji – 4,377.27 zł – Zatem Panie Prezesie Wójkowski, kto kłamie – Pan w tym komentarzu, czy cała organizacja w sprawozdaniu za 2015 r.?

    Nikt nie pisał o dotacjach z UM, tylko o dochodach z podatku – w Państwa przypadku wpływach z 1%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.