Reklama

Spędził w więzieniu 17 lat m.in. za morderstwo wyszedł i zmienił swoje życie na lepsze. Ma teraz dziecko, pracuje, od kilku lat jest trzeźwy, pomaga stanąć na nogi innym byłym więźniom. Dominika natomiast, zmagała się z depresją i wygrała. Śmiało opowiada o chorobie i o tym jak z nią sobie poradzić. – Warto się pokazywać, jeżeli udało się wyjść z choroby, z problemu. Warto o tym mówić  – zaznacza.

 

Reklama

W czwartek w Katowicach odbył się happening Żywa Biblioteka. W fili nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Grażyńskiego 47, mieszkańcy mieli okazję porozmawiać z 15 osobami, które pełniły rolę książek. To była szansa na konfrontacje ze stereotypami, ale też możliwość zadania pytań, które normalnie trudno zadać.

– To jest rozmowa dwustronna – mówi Tomasz Kołodziejczyk, gej aktywista, który zaznacza, że w trakcie rozmów z mieszkańcami „książka” też otrzymywała coś w zamian.  – Czasami się boimy, że społeczeństwo nas wykluczy i będzie nienawidzić, a okazuje się, że tak naprawdę, to nie jest nienawiść, tylko pewna niewiedza, którą przez spokojną rozmowę można rozładować – dodaje.

Żywe książki

Tomasz spędził w więzieniu 17 lat, był jedną z najbardziej rozchwytywanych książek przez mieszkańców Katowic. – Najciekawsze pytanie, to jest to, jak sobie dałem radę po wyjściu z więzienia – mówi i przyznaje, że było ciężko. Bezdomność, brak pracy i rodziny nie pomagały. Udało mu się jednak stanąć na nogi.

Ciekawi mieszkańcy

Mieszkańcy byli po prostu ciekawi doświadczeń osób, które mają podobne problemy do nich – jak np. depresja. Byli też zainteresowani rozmową z „książkami”, których życiowe doświadczenia były im obce.

Nicola Kaszuba zdecydowała się „wypożyczyć” m.in.  ofiarę przemocy domowej.  – Rozmowa trwała 30 minut, była to bardziej książka interaktywna niż audiobook – zaznacza. – Ponieważ nie stykam się z tą tematyką na co dzień, uznałam, że dobrze będzie porozmawiać z osobą bezpośrednio zaangażowaną – dodaje.

Żywa Biblioteka w Katowicach okazała się sukcesem i cieszyła się zainteresowaniem wśród mieszkańców. – Kolejna edycja na pewno odbędzie się w przyszłym roku – mówi Irina Yaroshuk wolontariuszka EVS w Stowarzyszeniu Bona Fides, która współorganizowała wydarzenie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 + 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.