Arkadiusz Godlewski i Witold Witkowicz na sesji Rady Miasta / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Radny domaga się odtajnienia porozumienia o współpracy w ramach Mieszkanie Plus. Miasto Katowice podpisało poufne „porozumienie o współpracy” z BGK „Nieruchomości” odnośnie inwestycji mieszkaniowej. Chodzi o realizację prawie tysiąca mieszkań na terenie Katowic w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. O ujawnienie treści tajnego porozumienia wystąpił do prezydenta Katowic Marcina Krupy, radny Arkadiusz Godlewski z PO.

Podpisywanie poufnych, tajnych lub jakichkolwiek innych niedostępnych dla mieszkańców dokumentów przez miejskich urzędników, może budzić delikatnie mówiąc zdziwienie. Tak jednak się stało w przypadku „porozumienia o współpracy” między Katowicami, a BGK „Nieruchomości”. Dostępu do dokumentu odmówiono katowickim radnym. Zrobił to sam prezydent Katowic.

Reklama

– Z uwagi na zawarte w „Porozumieniu” zapisy o jego poufności (na wniosek BGK Nieruchomości S.A.), obecnie nie mogę udostępnić jego treści – odpowiedział prezydent Katowic Marcin Krupa radnym PO i RAŚ na ich pytania w tej sprawie.

Arkadiusz Godlewski radny Platformy Obywatelskiej złożył wniosek o dostęp do informacji publicznej w tej sprawie, w końcu mówimy tutaj o mieniu mieszkańców Katowic.

– Do tej pory wszyscy posługiwali się zwrotem list intencyjny, a nagle jak zapytaliśmy o te porozumienie to się okazuje, że jest to porozumienie o współpracy. To nie zmienia faktu, że jest to mienie publiczne i wszystko powinno być jawne – mówi radny Godlewski. – Z informacji medialnych dysponujemy wiedzą, że w porozumieniu pan prezydent złożył deklaracje zadysponowania majątkiem wspólnoty mieszkańców Katowic, na rzecz projektu biznesowego, czyli dotyczy to mienia wszystkich mieszkańców Katowic. Mamy prawo wiedzieć na jakich zasadach i warunkach ten majątek zostanie udostępniony – dodaje.

Radny PO przypomina, że elementem programu rządowego jest nie tylko wynajem mieszkań, ale także przejmowanie ich na własność.

– Z majątku, który stanowi własność wszystkich mieszkańców Katowic, niektórzy staną się prywatnymi właścicielami, przy pomocy kredytu udzielonego przez państwo. Tak należy traktować mieszkanie z dochodzeniem do własności, jest to mieszkanie kupowane na kredyt, który bierze państwo, a nie przyszli właściciele mieszkania – zaznacza radny PO.

Więcej działek w programie

Gdy podpisywano porozumienie o współpracy w ramach programu Mieszkanie Plus, mówiło się o terenach tylko przy ulicy Gospodarczej w Katowicach-Janowie. To jednak nie jedyne działki brane pod uwagę do realizacji inwestycji.

Rozważane są również tereny pomiędzy Burowcem a Borkami, po zachodniej stronie ul. Janusza Korczaka. Dokładnie chodzi o dwie lokalizacje. Pierwsza leży na północ od ulicy gen. W. Andersa, to około 43 tys. mkw. Druga lokalizacja natomiast graniczy od zachodu z linią dawnej kolei piaskowej, a od północy z osiedlem przy ul. gen. W. Andersa. To około 86 tys. mkw. Tereny są już od 2010 roku objęte planem zagospodarowania umożliwiającym realizacji inwestycji.

Pierwsze prace budowlane w ramach rządowego programu mieszkań na wynajem, mają ruszyć w Katowicach w 2017 roku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.