Reklama

Policja domaga się od kiboli dużych pieniędzy. Chcieli się bić w centrum Katowic, musiała interweniować policja. Ta interwencja może być dla chuliganów bardzo kosztowna, bo oprócz zarzutów mogą liczyć też na rachunek ze strony mundurowych. Nie mały rachunek bo ponad 233 tys. zł.

W październiku przed galą mieszanych sztuk walki FEN w Spodku interweniowała policja, trzeba było użyć m.in. armatek wodnych. Dwie grupy pseudokibiców związanych z Ruchem Chorzów i GKS-em Katowice dążyły do starcia w centrum Katowic. Mężczyźni mieli ze sobą m.in. metalowe pręty. Dzięki szybkiej interwencji policji, do starcia nie doszło.

Reklama

W sprawie postawiono już zarzuty 11 osobom w wieku od 18-38 lat. – 10 z nich usłyszało zarzut czynnego udziału w zbiegowisku, za co grozi kara do 3 lat więzienia. Śledczy określili ich wybryk, jako chuligański, wobec czego sprawcy poniosą surowszą karę. 1 osoba odpowie za próbę wniesienia materiałów pirotechnicznych na imprezę masową, za co grozi do 5 lat więzienia – tłumaczył w październiku Sebastian Imiołczyk z katowickiej policji.

Policja chce pieniędzy

To jednak nie wszystko. Komendant Wojewódzki Policji chce zwrotu kosztów interwencji policji i chodzi tutaj o duże pieniądze.

– Kodeks karny daje na mocy art. 46 możliwość wystąpienia o naprawienie przez sprawcę przestępstwa wyrządzonej szkody. Z takim właśnie wnioskiem wystąpił Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach insp. Krzysztof Justyński – informuje Aleksandra Nowara rzecznik śląskiej policji. – Straty spowodowane interwencją podjętą wobec agresywnych chuliganów wyliczone zostały na ponad 233 tys. złotych i o zwrot takiej kwoty wnioskuje policja. Koszty całej operacji policyjnej wyniosły ponad 257 tys, złotych – wzięło w niej udział 1283 policjantów i użyto 241 pojazdów – dodaje.

Wniosek to przede wszystkim koszty, które wynikły z potrzeby ściągnięcia do pracy dodatkowej ilości policjantów. Jeśli zostanie uwzględniony, sprawcy oprócz kary, poniosą także konsekwencje finansowe.

– Liczymy na to, że jeśli oprócz kar, czy środków karnych, sąd orzeknie pokrycie wyrządzonych szkód z kieszeni chuliganów, następnym razem awanturnicy dwa razy się zastanowią, zanim zdecydują się na konfrontację z policją – dodaje rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji.

Reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.