Tereny zgłoszone do programu Mieszkanie Plus w Katowicach

Mieszkanie Plus w Katowicach. Prezydent miasta Marcin Krupa poinformował radnych, że do rządowego programu budowy mieszkań „Mieszkanie Plus” zostały zaproponowane – oprócz działek w Janowie przy ul. Gospodarczej – także tereny pomiędzy Burowcem a Borkami, po zachodniej stronie ul. Janusza Korczaka. Co ciekawe miasto podpisało porozumienie o współpracy z BGK Nieruchomości, które jest…tajne.

Marcin Krupa w piśmie do radnych miejskich z PO i RAŚ poinformował, że wśród nieruchomości, które zostały wytypowane i wstępnie zakwalifikowane do realizacji programu „Mieszkanie Plus”, zaproponowano trzy lokalizacje. Jedną z nich jest – zaproponowany jako pierwszy – teren przy ul. Gospodarczej w jednostce Janów-Nikiszowiec. Pozostałe dwie lokalizacje, to tereny w rejonie ulic Borki, Janusza Korczaka i gen. Władysława Andersa (oznaczone jako nr 1 i nr 2).

Teren oznaczony numerem 1 jest zlokalizowany na północ od istniejącego osiedla przy ul. gen. W. Andersa, pomiędzy tym osiedlem a ulicami Borki i Janusza Korczaka. Teren posiada powierzchnię około 43 tys. metrów kwadratowych.

Teren nr 2 jest położony pomiędzy Burowcem a Borkami, po zachodniej stronie ul. Janusza Korczaka. Graniczy od zachodu z linią dawnej kolei piaskowej, a od północy z osiedlem przy ul. gen. W. Andersa. Teren nr 2 jest znacznie większy, gdyż obejmuje 61 działek o łącznej powierzchni około 86 tys. metrów kwadratowych.

Dla obydwu terenów już w 2010 roku uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym ich podstawowe przeznaczenie określono jako „tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i/lub zabudowy usługowej użyteczności publicznej”.

Jednocześnie Marcin Krupa zaznaczył, że:

[…] W dniu 12 października 2016 r. Miasto Katowice i BGK Nieruchomości S.A. nie podpisały listu intencyjnego a „Porozumienie o współpracy” w celu realizacji projektu inwestycyjnego obejmującego budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Z uwagi na zawarte w „Porozumieniu” zapisy o jego poufności (na wniosek BGK Nieruchomości S.A.), obecnie nie mogę udostępnić jego treści […]. W zakresie dotyczącym sposobu i formy udostępnienia nieruchomości zaproponowanych do udziału w programie „Mieszkanie Plus” oraz potencjalnych kosztów związanych z przystąpieniem do w/w programu informuję, że ustalanie szczegółowych zasad i warunków współpracy pomiędzy Miastem a BGK Nieruchomości S.A. jest w toku […].

Mieszkanie Plus w Katowicach

W ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” ma powstać w Katowicach około tysiąca mieszkań. O lokale będą mogli się starać wszyscy, którzy nie mogą ubiegać się o kredyt, a mają za duże dochody, aby otrzymać mieszkanie komunalne.

W pierwszej kolejności mieszkania mają być dostępne dla rodzin z jednym dzieckiem i wielodzietnych. Początek prac w Katowicach ma nastąpić w przyszłym roku.

3 KOMENTARZE

  1. Co to znaczy “tajne”? Miasto nie może przecież “utajniać” dokumentów jeśli w grę wchodzą publiczne pieniądze. Będziecie coś z tym robić?

  2. W sektorze finansów publicznych nie ma czegoś takiego jak tajne. Złożyłem wniosek o udostępnienie informacji publicznej jakim jest ten list intencyjny/porozumienie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.