Lokalizacja Stadionu Miejskiego przy ul. Bocheńskiego w Katowicach
Reklama

Stadion Miejski w Katowicach będzie gotowy prawdopodobnie w przyszłej kadencji – tak zapowiedział prezydent Katowic Marcin Krupa. Wiadomo, że w tej kadencji planuje się prace projektowe, będą też konsultacje społeczne z mieszkańcami odnośnie rozwiązań planowanych w obiekcie. Ten ma kosztować około 120 mln złotych.

Od kilku miesięcy wiadomo, że Stadion Miejski w Katowicach nie powstanie przy ulicy Bukowej, tylko w rejonie ulic Bocheńskiego i Załęskiej Hałdy. Specjalny zespół roboczy złożony m.in. z przedstawiciela kibiców i Rady Miasta zgłosił swoje wytyczne do koncepcji obiektu.

Reklama

Obiekt ma umożliwiać rozgrywki wszystkich spotkań krajowych i meczy UEFA (poza finałami Ligii Mistrzów i Pucharu UEFA); ma posiadać 12 tys. miejsc siedzących z możliwą rozbudową do 15 tys. Wszystkie miejsca mają być zadaszone. Obiekt ma mieć barwy żółto-zielono-czarne z dominującym żółtym, podobnie krzesełka. Mają się tam odbywać również inne imprezy masowe – jak koncerty czy zjazdy. Zespół stwierdził, że stadion powinien posiadać zespół boisk treningowych „w tym dwa pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej o wymiarach pola gry 105 m x68 m, z czego jedno z nawierzchni syntetycznej”.

Zapytają katowiczan

Teraz miasto planuje w oparciu o wytyczne zespołu – zlecić opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego nowego obiektu. Wykonawca ma zostać zobligowany przez urzędników, do przedstawienia wyników prac i przeprowadzenia konsultacji społecznych. – Ponadto zakłada się również konsultowanie omawianej inwestycji na dalszym etapie w jej kluczowych momentach – odpowiedział na pytanie radnego Marka Nowary, Waldemar Bojarun wiceprezydent Katowic.

Obecnie katowicki magistrat nie wie jeszcze, jak będą wyglądały konsultacje społeczne i jak szeroki charakter będą miały. – Jest za wcześnie by o tym mówić – słyszymy w Urzędzie Miasta Katowice.

– Konsultacje społeczne dotyczące tak ważnego przedsięwzięcia jak budowa stadionu miejskiego, który będzie służył mieszkańcom przez wiele lat, powinny być prowadzone na możliwie najwcześniejszym etapie – mówi Marek Nowara katowicki radny RAŚ. – Ponadto konsultacje powinny być prowadzone przy użyciu wszelkich możliwych dostępnych narzędzi, tak by jak najwięcej mieszkańców mogło się wypowiedzieć w tej ważnej sprawie – dodaje.

Stadion wyborczy

Stadion Miejski to karta, która pojawi się w kampanii wyborczej. Prezydent Katowic zapytany przez nas, czy jeszcze w tej kadencji – czyli w przeciągu dwóch lat – możemy się spodziewać przetargu na budowę Stadionu Miejskiego, jasno określił, że to za wcześnie.

– W tej kadencji na pewno rozpoczniemy działania daleko idące, związane z kwestią projektowania – powiedział Marcin Krupa. Zaznaczył, że samo projektowanie zajmie około rok czasu. – Po uzyskaniu projektu i bardziej przybliżonych kosztów realizacji, będziemy starali się znaleźć środki i wyłonić realizatora inwestycji – dodał prezydent Katowic. Sam wcale nie potwierdził, że będzie kandydował w przyszłych wyborach samorządowych, choć to raczej zdaje się być pewne.

– Mam nadzieje, że w przyszłej kadencji uda się rozegrać już pierwsze mecze – mówi Marcin Krupa.

Do 9 grudnia ma być gotowa ekspertyza geologiczna terenu przeznaczonego pod budowę stadionu. Gdy ekspertyza wykaże, że stadion może być budowany w rejonie ulicy Bocheńskiego i Załęskiej Hałdy, to wtedy zostanie zlecone opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego.

Następnie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice, planuje się przeprowadzenie konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej stadionu. Zwycięzca konkursu uzyska prawo do wykonania dokumentacji projektowej nowego obiektu.

Reklama

6 KOMENTARZE

  1. no i super, przecież stadion w Chorzowie jest tylko 7 km dalej i to jest zdecydowanie za daleko !
    jak się to ma do propozycji utworzenia metropolii śląskiej !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.