Sezon grzewczy oznacza większe zatrucie powietrza. W Katowicach będą rozmawiać o czystym powietrzu

Ernestyna Borowiecka

Dym z komina w Katowicach / fot. Erdem Yildiz

Stan powietrza w Katowicach jest zły. Według najnowszych doniesień WHO Katowice znajdują się na 19. miejscu w Europie pod względem poziomu zanieczyszczenia. W pierwszej pięćdziesiątce są aż 33 polskie miasta, w tym 14 z nich znajduje się na Śląsku. Kwestia zanieczyszczonego powietrza nasila się szczególnie w okresie grzewczym, ponieważ wielu Polaków pali w domu rzeczami, które się do tego nie dają, np. starymi meblami, tworzywami sztucznymi, czy powłokami lakierowanymi. Te przedmioty spalane w domowych piecach o małej mocy powodują wzrost emisji trujących substancji takich jak m.in. benzopiren, tlenek węgla i metale ciężkie.

– Jest to przerażające, że od roku 2004 w Polsce nie obowiązują żadne normy dla paliw stałych. Na rynku pojawił się węgiel najgorszej jakości, w tym muły, które traktowano dawniej jako produkt uboczny obróbki węgla. Słabej jakości paliwa stałe powinny być wykorzystywane jedynie w sektorze energetycznym, a nie komunalno-bytowym. Jedynie instalacje kotłów wielkiej mocy stwarzają odpowiednie warunki do niskoemisyjnego ich spalania – mówił  Patryk Białas, lider katowickiej kampanii #czystepowietrze.

Debata w sprawie czystego powietrza odbędzie się w Katowicach-Szopienicach 2 listopada o godzinie 17:30. Rozmawiać będą w Restauracji “Pod Browarem”, znajdującej się przy ulicy ks. bp. Bednorza 2a/6. Poprowadzi ją Jarosław Makowski, radny Sejmiku Województwa Śląskiego (PO) reprezentujący think-tank BoMiasto.pl, zaproszeni zostali również prezydent Katowic Marcin Krupa, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Rafał Adamus. W debacie wezmą udział również lider kampanii #czystepowietrze w Katowicach Patryk Białas, Emilia Makówka z Partii Razem oraz Monika Paca z  FundacjiEko-Art. Silesia i Partii Zieloni.

Skład zaproszonych gości nie był bez znaczenia, ponieważ to władze miasta powinny kontrolować przestrzeganie przepisów o ochronie środowiska i dbać o wdrażanie aglomeracyjnego modelu walki o czyste powietrze, natomiast  miejscy aktywiści będą podczas debaty przedstawiać swoje pomysły, a o konkretnych instrumentach powiedzą przedstawiciele instytucji ochrony środowiska.

Będzie to druga debata z cyklu Katowice 2050, w której  przedstawiciele think-tanku BoMiasto dyskutują o Katowicach, ich przyszłości  oraz o bieżących sprawach miasta. Na spotkanie może przyjść każdy katowiczanin, udział jest bezpłatny, a najważniejszą zasadą spotkań jest chęć wypracowania konstruktywnych i realnych rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju Katowic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.