Reklama

– Oni mnie robią za idiotę, jest to skandaliczne – oburzał się na sesji Rady Miasta Katowice Józef Zawadzki z Forum Samorządowego. Radny był niezadowolony z odpowiedzi jakie otrzymał na interpelację skierowaną do prezydenta Katowic. Dopytywał o Centrum Usług Wspólnych i jego niezadowolenie zdaje się nie wynikało z niczego.

Zawadzki pytał o Centrum Usług Wspólnych (CUW) czyli jednostkę, która ma m.in. scentralizować obsługę finansowo-księgową katowickich jednostek oświaty.  Do niej mają zostać przeniesieni pracownicy Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych. Radny dopytywał m.in. o oszczędności jakie ma przynieść taka centralizacja. Odpowiedzi na pytanie o szacunkowe koszty nie otrzymał.

Reklama

– Głównym celem centralizacji usług, w tym w zakresie obsługi finansowo — księgowej jest poprawa jakości i efektywności procesu, eliminowanie błędów i nieprawidłowości, ujednolicenie procedur, wzmocnienie czynności kontrolnych, prawidłowa realizacja zadań z zakresu zamówień publicznych oraz centralizacji VAT. Niewątpliwie docelowo źródłem oszczędności będą wspólne zakupy towaru i usług oraz fakt, iż w Centrum Usług Wspólnych utworzone będzie jedno stanowisko głównego księgowego – poinformowała radnego, w odpowiedzi na interpelację wiceprezydent Marzena Szuba.

 – Nie mam odpowiedzi, czy oni mnie robią za idiotę? – pytał na sesji radny Józef Zawadzki. Radny zaznaczył też, że nie jest za centralizacją. – To się robiło za partyjnych, a teraz już ni ma PZPR-u, skończyło się – dodał.

Wiceprezydent Bogumił Sobula, który zastępował nieobecnego na sesji Marcina Krupę zaznaczył, że radni będą informowani szczegółowo na temat Centrum Usług Wspólnych. Dodał też, że jeżeli były jakieś niedociągnięcia od strony terminowej, to przeprasza, jeśli nie to szczegółowa odpowiedź zostanie udzielona w wymaganych terminach. Na interpelację urzędnicy muszą odpowiedzieć w terminie niespełna miesiąca.

– Odpowiedź na interpelację dostałem, tylko nie ma odpowiedzi na te pytania. Oni mnie robią za idiotę, jest to skandaliczne. Ja sobie tego nie życzę – powiedział Zawadzki. Radny ostatecznie złożył dwie dodatkowe interpelacje w temacie Centrum Usług Wspólnych – dopytuje m.in. ponownie o oszczędności jakie ma przynieść centralizacja.

Prezydent Sobula zapytany o pracowników przenoszonych do CUW-u zaznaczał, że nie będzie żadnych działań, które wpływałyby na komfort i warunku pracy. W ciągu dwóch tygodni ma być znana lokalizacja siedziby CUW-u.

Reklama

9 KOMENTARZE

  1. To ten radny co wcześniej powiedział:
    „Ja, jak bąka puszczę, no to, holender, ni ma tej emisji takiej zniszczonej ”

    Ale teraz w sumie pytanie zadał niegłupie, a oni go robią za idiotę 😀
    Bo centrum usług wspólnych przynosi wiecej kłopotów niż pożytku, taka prawda. Instytucje muszą teraz latać z fakturami i czekać w kolejkach, żeby cokolwiek załatwić (jedna księgowa musi wszystkich obsłużyć i nie ma bata żeby takie rozwiązanie miało coś pomóc).

  2. Fajnie, że Bona Fides relacjonuje takie zdarzenia, ale to tylko jedna strona medalu. Brakuje informacji, chyba dostępnych w Kuratorium Oświaty, na temat dotychczasowej obsługi placówek. Przy braku danych do porównania zupełnie nie ma czego oceniać /dawniej to były podstawy dziennikarstwa/. I o to chodzi urzędnikom. Ale to przecież z naszych podatków ta zabawa w kotka i myszkę się toczy? 🙂

  3. centralizacja jest moim zdaniem przeżytkiem komuny. kazda placowka powinna dzialac na swoj rozrachunek dbajac o finanse publiczne. duza kasa z wszystkich placowek to wieksze mozliwosci do przekretow np przy ustawianych przetargach na remonty. majac przed oczami stadion slaski widze jak mozna prawie 900 milionow przeznaczyc na remont stadionu . nikt nie wie ile kasy na co poszlo ile rozkradli i nikt za nic nie opowiada finansowo. mam jeszcze jedno pytanie do pani szuby. czy um jest przygotowany do zmiany na cuw? ma lokal pod ta inwestycje? czy ktos to policzył ile to bedzie kosztowało? czy wdrożenie tego od 1 stycznia nie spowoduje ogolnego balaganu w szkolach ktory napewno nie pozstanie bez uszczerku na uczniach i co najwazniejsze czy ktos pomyslal o tych ludziach ktorzy maja przeniesc sie do tego cuwu. przeciez ci ludzie siedza od kilku miesiecy jak na minach nie wiedzac co z nimi bedzie i zamiast zajac sie normalna praca spekuluja co bedzie po 1 stycznia. cala ta reforma jest postawiona do gory nogami i robiona na wariata. a wystarczylo zniemic nazwe zojo na cuw i przejec tylko te placowki ktore podlegaja pod zojo a pozostale przejmowac systematycznie bo mamy czas do 2019 roku o ile jest to z korzyscia dla nas a w to juz watpie.

  4. Utworzenie Centrum Usług Wspólnych to dobra decyzja, moim zdaniem powinna objąć wszystkie jednostki miejskie. To dobry krok w kierunku optymalizacji kosztów i czasu pracy osób zajmujących się obsługą finansowo-księgową, przy czym do zakresu usług powinniśmy też dodać kadry, płace, rekrutacje i zapewnić odpowiednie płace personelowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.