Reklama

Nurkowanie, prześwietlanie maskotek i konstruowanie balonu stratosferycznego, to tylko część rzeczy, które można robić w ramach Uniwersytetu Śląskiego Młodzieży.

– Idea naszej inicjatywy Uniwersytetu Śląskiego Młodzieży polega na tym, aby młodzież w wieku 12 do 19 lat zachęcić nie tylko do skorzystania z oferty, która polega na rozwijaniu swoich zainteresowań, na poznaniu tajników nauk przyrodniczych szeroko rozumianych oraz nauk humanistycznych, ale także, aby dać młodzieży szansę podjęcia decyzji co ich w życiu interesuje – mówił dr hab. Armand Cholewka.

Reklama

Zajęcia prowadzone przez UŚM to nie tylko teoria, ale i praktyka. Do tej pory dzięki zajęciom młodzież mogła zobaczyć jak jest skonstruowany sprzęt do badań onkologicznych, jak działa rentgen, a także prześwietlić swoje zabawki i torebki. W ramach Uniwersytetu Śląskiego Młodzieży prowadzone są także zajęcia historyczne – młodzież miała m.in. okazję próbować przypraw, sprowadzanych do Europy w XV i XVI wieku. Dla chętnych odbywają się również warsztaty dotyczące sztuki perswazji, autoprezentacji, reklamy, czy pracy dziennikarza, a nawet zajęcia z nurkowania.

W tym roku będą odbywać również zajęcia pokazujące w jaki sposób napisać dobry scenariusz filmowy oraz kursy przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego, zarówno z części humanistycznej, jak i przyrodniczo – matematycznej. Po raz pierwszy uczestnicy UŚM zobaczą klinikę stomatologiczną „od środka”, dowiedzą się jak wygląda diagnozowanie, leczenie oraz podstawowa ochrona zębów.

Uniwersytet Śląski Młodzieży wraz z Uniwersyteckim Towarzystwem Naukowym sekcją UNIBOT podejmie w tym roku wyzwanie skonstruowania balonu stratosferycznego, w którym znajdzie się sprzęt monitorujący na ziemi parametry jego lotu. Balon zostanie wypuszczony prawdopodobnie w kwietniu.

Niektórzy studenci UŚM mieli możliwość napisania swoich pierwszych prac naukowych i rozdziałów w wydanych już książkach.

Na Uniwersytet Śląski Młodzieży można jeszcze rekrutować do 28 października za pośrednictwem formularza internetowego dostępnego na stronie UŚM. Zajęcia będą odbywać się w soboty do południa w budynkach Uniwersytetu Śląskiego, a także w pracowniach klinik, które współpracują z Uniwersytetem Śląskim Młodzieży, m. in. Instytucie Onkologii w Gliwicach, Centrum Onkologii w Katowicach, czy Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Na całe zajęcia będzie się składać wykład inauguracyjny oraz pięć warsztatów. – Każdy z warsztatów trwa 120 minut, więc to są dwie pełne godziny zegarowe – mówiła dr Natalia Stępień – Lampa.

Dzisiaj odbędzie się inauguracja UŚM w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, natomiast pierwsze warsztaty rozpoczną się za tydzień.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.