Reklama

Sporządzenie prostego testamentu odręcznego nie jest szczególnie trudne. Istnieje jednak parę obowiązkowych reguł. Po pierwsze, tekst nie może być pisany ani na maszynie, ani na komputerze – koniecznie musi być napisany odręcznie w całości przez osobę, która rozporządza majątkiem. Nie można więc także prosić nikogo o zrobienie tego za nas. Bezwzględnie testament musi być także opatrzony podpisem (najlepiej imieniem i nazwiskiem) – wyjaśnia Edyta Dziobek-Romańska.

W testamencie warto zawrzeć datę dzienną, jej brak nie czyni jednak dokumentu nieważnym. Potrzebna jest ona przy ewentualnym ustalaniu późniejszego testamentu, jeśli powstało kilka. Testament należy pisać samodzielnie, to znaczy – nie można napisać testamentu wspólnie z kimś. Z dokumentu musi wynikać wyraźnie, iż jest to rozporządzenie na wypadek śmierci.

Reklama

Aby skutecznie podzielić spadek na części i nim rozporządzić, z treści musi dać się odczytać wolę spadkodawcy. Nie trzeba więc zawierać jakichś szczególnych klauzul czy sformułowań. Wszystkich spadkobierców warto wymienić z imienia i nazwiska, aby nie było żadnych wątpliwości. Można przyznać spadkobiercom ułamkowe części np. nieruchomości.

Zwykłe pominięcie kogoś w testamencie powoduje, iż jest on uprawniony do zachowku, czyli należnej mu części spadku, który odziedziczyłby w braku testamentu. Spłatą zachowku obarczeni są spadkobiercy testamentowi. Aby wydziedziczyć spadkobiercę, wystarczy w dokumencie zawrzeć odpowiednie sformułowanie i koniecznie napisać przyczynę wydziedziczenia.

Wydziedziczenie jest instytucją podważalną, co służy ograniczeniu jej nadużywania. Prawo spadkowe chroni bowiem interesy spadkobierców w takim zakresie, iż nie można pozbawiać kogoś majątku bez wyraźnego powodu. Kodeks cywilny jako przyczyny podaje tu przesłanki życia w sposób sprzeczny z zasadami życia społecznego (wbrew woli spadkodawcy), dopuszczenia się względem spadkodawcy albo jednej z bliskich mu osób przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności (przy czym tutaj konieczne jest posiadanie prawomocnego wyroku sądu) albo rażącej obrazy czci. Ostatnią przesłanką jest uporczywe nie dopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Koniecznie musi to mieć charakter trwały, nie incydentalny. Jeżeli któraś z tych przesłanek nie zostanie dopełniona, wydziedziczenie nie będzie ważne.

Stowarzyszenie Klub Jagielloński prowadzi w Katowicach nieodpłatne punkty pomocy prawnej dla mieszkańców. Trzy punkty finansuje miasto Katowice. Można z nich skorzystać w godzinach od 16.00-20.00 od poniedziałku do piątku. Poniżej adresy miejsc, w których można szukać pomocy prawnej.

– M. Oblatów 24 – (32) 705 45 12
– Dębowa 16c – (32) 705 45 13
– Wojewódzka 23 – (32) 705 45 17

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.