Od kilku miesięcy wiadomo, że planowany stadion miejski w Katowicach powstanie nie przy ulicy Bukowej, a w rejonie ulic Bocheńskiego i Załęskiej Hałdy. “Zespół Roboczy ds. przygotowania wytycznych technicznych do opracowania programu funkcjonalno-użytkowego dla budowy stadionu miejskiego” zgłosił swoje propozycje do inwestycji. Miasto planuje też zorganizować konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej obiektu. Zwycięzca konkursu przygotuje dokumentację projektową stadionu.

Nowa lokalizacja stadionu nie tylko pozwoli na budowę właściwego zaplecza parkingowego ale także, na działalność starego obiektu w trakcie budowy nowego, wartego około 120 mln złotych stadionu. Jest też dobrze skomunikowana – znajduje się blisko autostrady A4, dojazd może się również odbywać ulicą Bocheńskiego.

Reklama

W Katowicach działa specjalny zespół roboczy ds. przygotowania wytycznych technicznych do opracowania programu funkcjonalno-użytkowego. W jego skład wchodzą pracownicy magistratu, przedstawiciel kibiców oraz Rady Miasta. Zgodnie z wytycznymi zespołu stadion ma umożliwiać rozgrywki wszystkich spotkań krajowych i meczy UEFA (poza finałami Ligii Mistrzów i Pucharu UEFA); ma posiadać 12 tys. indywidualnych miejsc siedzących z możliwą rozbudową do docelowych 15 tys. Wszystkie miejsca mają być zadaszone. Obiekt ma mieć barwy żółto-zielono-czarne z dominującym żółtym, podobnie krzesełka.

Zespół wypowiedział się też odnośnie ulokowania trybun: trybuna główna – trybuna zachodnia, tzw. Młyn gospodarzy — trybuna południowa, sektor kibiców drużyny gości – przeciwny narożnik stadionu. Natomiast sektor rodzinny ma się znajdować w bezpiecznej lokalizacji, czyli nie w sąsiedztwie sektora gości.

W ramach inwestycji rozpatrywana jest też budowa hali sportowej wkomponowanej w bryłkę stadionu, z widownią na 3 tys. miejsc. Stadion ma zostać również przystosowany do realizacji pozasportowych imprez masowych, jak koncerty czy zjazdy. Do tego powinien posiadać zespół boisk treningowych “w tym dwa pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej o wymiarach pola gry 105 m x68 m, z czego jedno z nawierzchni syntetycznej”.

Stadion ma zostać skomunikowany z ulicą Kochłowicką oraz ul. Bocheńskiego.

Konkurs z SARP-em

Obecnie trwa sporządzanie opinie geotechnicznej wraz z opinią geologiczno-górniczą obszaru planowanej inwestycji. Ekspertyzy mają być gotowe do 9 grudnia 2016 roku. Następnie zlecone zostanie opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla nowego kompleksu sportowego.

– W oparciu o przedmiotowy dokument planowane jest przeprowadzenie przy współpracy z SARP w Katowicach (Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice – red.) konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej stadionu. Zakłada się, że zwycięzca konkursu uzyska prawo do wykonania dokumentacji projektowej nowego obiektu – poinformowała radnych naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Katarzyna Staś.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.