Reklama

Rady Dzielnic Dąbrówka Mała i Bogucice wystąpiły do prezydenta miasta Marcina Krupy z propozycją, żeby przeprowadzić konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenu przy ulicach Bohaterów Monte Cassino, Leopolda i Wiertniczej. Mieszkańcy chcą, by zachować tu istniejącą zieleń, choć plan zagospodarowania dopuszcza powstanie w tym rejonie dużego osiedla. Rady chcą konsultacji społecznych w tej sprawie, głównie wśród mieszkańców Dąbrówki Małej i Bogucic. 

Teren ograniczony ulicami Leopolda, Bohaterów Monte Cassino i Wiertniczą jest obecnie niezagospodarowany. Znajduje się tu dużo nieurządzonej zieleni oraz niewielki staw. Mieszkańcy Bogucic i Dąbrówki Małej często tu spacerują i wykorzystują miejsce jako teren rekreacyjny. Jednak przyjęty przez Radę Miasta Katowice plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza na tym terenie budowę osiedla mieszkaniowego z dużą intensywnością zabudowy. Okoliczni mieszkańcy nie chcą się na to zgodzić i protestują. Przypomnijmy, basen przy ul. Bohaterów Monte Cassino nie mógł powstać m.in. ze względu na warunki geologiczne (pierwotną lokalizację basenu przeniesiono z Bogucic do Burowca), a dużo większe osiedle – może zostać tu wybudowane.

Reklama

Rady Dzielnic Bogucice i Dąbrówka Mała (tzw. rady jednostek) od wielu miesięcy starają się przekonać urzędników do zachowania elementów zieleni w tym obszarze, a także proponują, by zmienić obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania (tak, aby chronił zieleń i bytujące tu zwierzęta). Pod koniec sierpnia rady wspólnie złożyły wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w zakresie wspólnego z mieszkańcami „wypracowania sposobu docelowego zagospodarowania terenów miejskich w obszarze ograniczonym ul. Bohaterów Monte Cassino, ul. Leopolda, ul. Wiertniczą i al. W. Roździeńskiego”.

Rady chciałyby do udziału w konsultacjach zaprosić w szczególności mieszkańców Bogucic i Dąbrówki Małej. Konsultacje miałyby zostać przeprowadzone dwuetapową metodą warsztatową, dwuetapową: zmapowanie potrzeb i oczekiwań społecznych, a na tej podstawie stworzona zostałaby wstępna propozycja zagospodarowania terenu. Byłaby ona poddana społecznemu osądowi na odrębnym spotkaniu warsztatowym. Rady stwierdziły też, że wzorem dla proponowanych konsultacji byłyby przeprowadzone pod koniec 2015 roku konsultacje dot. zagospodarowania stawów w Szopienicach-Burowcu.

Radni dzielnicowi w uzasadnieniu swojej propozycji, napisali że:

Obszar […] pełni szczególną rolę. Położony jest przy granicy trzech dzielnic, z dwóch stron otoczony osiedlami, w tym jednym – Oś. Kukuczki – zamieszkałym przez kilkanaście tysięcy osób. W dzielnicach sąsiadujących z w/w terenem zamieszkuje więc 1/10 mieszkańców Katowic […]. Z upływem czasu w nieckach wykopanych pod fundamenty zebrała się woda i mieszkańcy okolicznych osiedli zaczęli swobodnie korzystać z nowej, rekreacyjnej funkcji terenu. Jeszcze niedawno popularne „stawiki” latem służyły do kąpieli a zimą rozgrywano tu mecze hokeja i jeżdżono na sankach i łyżwach. Dzisiaj teren ten na dużą skalę służy właścicielom psów, miłośnikom wędkarstwa, ornitologom, rowerzystom i biegaczom a także rodzinom, które w niezorganizowanej przestrzeni starają się odpocząć od hałasu i miejskiego zgiełku, bez konieczności szykowania się do godzinnej podróży lub wyjazdu poza granice Katowic. Do silnej społecznej presji, ukierunkowanej na zachowanie i wzmocnienie walorów rekreacyjnych, dołączyły także inne: presja środowiskowa wskazuje na potrzebę ochrony rzadkich gatunków ptaków, roślin, owadów oraz płazów. Od strony pobliskiego centrum handlowego narasta presja na zainwestowanie terenu dla potrzeb szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Na styku tych oczekiwań pojawia się paląca potrzeba znalezienia i opisania konsensusu, porozumienia które pozwoli zadbać o interesy wszystkich zainteresowanych grup, maksymalnie podnieść użyteczność dostępnej przestrzeni, wyeliminować konflikty społeczne i włączyć katowiczan w proces decyzyjny kształtujący ich własne miasto, tym samym otoczenie w którym żyją. Włączenie to może się odbyć w formie szerokich konsultacji społecznych, o które niniejszym wnioskiem zabiegamy […]. Dążymy do wypracowania optymalnego, trwałego sposobu zagospodarowania i zainwestowania terenu przez włączenie mieszkańców w proces podejmowania decyzji dotyczących przestrzeni, z której teraz korzystają.

Proponowany przez Rady Dzielnicowe termin konsultacji to przełom września i października (I warsztat) oraz koniec listopada (II warsztat). Alternatywnie, zakończenie konsultacji może odbyć się na przełomie zimy i wiosny 2017 roku.

Do sprawy nie odniosły się jeszcze władze Katowic, choć stanowisko w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania raczej nie może liczyć na przychylność.

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. taaaaak – po prostu osiedle tam miało być, i koniec – tak sobie władza ustaliła (wraz z jakimś prywatnym deweloperem)…. ludzie nic nie wskórają, gdy władza chce i już

  2. Nie dopuszczajmy do rozbudowy bazy mieszkaniowej, przypływu nowych mieszkańców 'nie socjalnych’ bo mieszkańcy wolą jak jest. Ten egoizm jest trochę przerażający, ale no trudno.

    • Przerażające i egoistyczne to jest podejmowanie takich decyzji „za plecami” bez jakiegokolwiek udzialu spoleczeństwa, przy wieloletnim i notorycznym ignorowaiu potrzeb spoleczncyh, zaniedbywaniu remontów i niszczenia potencjalu rozwojowego miasta. Może podać przyklady?i

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.