Pływalnia w Lublinie, na wzór której powstaną obiekty w Katowicach / fot. MOSIR Lublin

Grupa „Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców” poprosiła władze Katowic, aby w nazwie planowanego nowego basenu przy ulicach Konnej i gen. J. Hallera zawrzeć słowo “Burowiec”. Obecnie wiele osób określa przyszłą lokalizację basenu jako „Szopienice”, co wywołuje niezadowolenie mieszkańców Burowca.

Pod koniec sierpnia grupa „Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców” (BIM) zwróciła się do władz miasta z prośbą o rozważenie możliwości ujęcia w nazwie przyszłego nowego basenu przy ul. gen. Józefa Hallera i ul. Konnej nazwy „Burowiec”. Planowany nowy basen to jeden z trzech, które miasto planuje zrealizować. Prace mają ruszyć już w pierwszym kwartale 2017 roku.

Reklama

Jednak emocje wzbudza samo określenie lokalizacji. Nawet władzom Katowic zdarza się, że mówią o „basenie w Szopienicach”, choć nie jest to do końca prawda. Jednostka pomocnicza, w której powstanie przyszły kompleks, składa się z dwóch dzielnic – Szopienic i Burowca. Niestety często nawet włodarze używają pierwszego członu nazwy jednostki pomocniczej, co wywołuje zdecydowaną dezaprobatę ze strony mieszkańców Burowca, którzy nie czują się mieszkańcami Szopienic.

– Jest to podkopywanie naszej tożsamości. Będziemy protestować tak, jak mieszkańcy Starej Ligoty, którzy – nie wiedzieć czemu – zostali zakwalifikowani przez władze miasta do Brynowa-Załęskiej Hałdy – mówi nam jeden z przedstawicieli BIM-u.

Grupa BIM napisała, że:

[…] Jak informują mieszkańcy, niestety obecnie często pojawia się informacja, iż basen powstanie w Szopienicach, co jest nieprawdą; według danych urzędowych basen powstanie w dzielnicy Burowiec, na terenie jednostki pomocniczej Szopienice-Burowiec. W związku z tym okoliczni mieszkańcy sygnalizują, że chcieliby, aby w przyszłej nazwie basenu zawrzeć określenie „Burowiec”. Jest to kwestia jedynie nazewnicza, jednak bardzo ważna dla mieszkańców i ich poczucia tożsamości dzielnicowej. Nie do przyjęcia jest dla okolicznych mieszkańców określanie lokalizacji przyszłego basenu, jako „Szopienice”, gdyż nie jest to zgodne z historycznym uwarunkowaniem dzielnic (należy tu podkreślić, że dzielnice a jednostki pomocnicze nie są tożsame) […].

Władze Katowic już zareagowały na sugestie mieszkańców. Wydział Inwestycji UM Katowice poinformował na platformie konsultacji społecznych, że prośba mieszkańców o ujęcie w nazwie przyszłego basenu przy ul. gen. Józefa Hallera nazwy “Burowiec” zostanie przekazana przyszłemu użytkownikowi obiektu – Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Katowicach.

5 KOMENTARZE

  1. Serio? Tożsamość dzielnicowa? Widzę narodowy patriotyzm to już nie tylko bycie Prawdziwym Polakiem ale Prawdziwym Polakiem Dzielnicowym 😀 Za chwilę ktoś wyskoczy z tożsamością ulicy.

    • Spokojnie Grzegorz. Ty jesteś na pewno Prawdziwym Polakiem. Takim, który nie rozumie górnośląskiej specyfiki. Dla Polaka, zwłaszcza Prawdziwego, “Ślązak, nie Polak” jest obrazoburcze. Dla Ślązaka “Burowiec, nie Szopienice”, “Stara Ligota, nie Brynów”, “Piorowiczanin, nie Katowiczanin” jest normalne. Co więcej, nie stoją za tym Bogowie-Honory-Ojczyzny.

  2. Pomijanie w nazewnictwie np. przystanków autobusowych właściwej nazwy dzielnicy ignorancja, to samo tyczy się braku właściwej nazwy lub jej pomijanie na pieczątkach parafialnych, niepełnego nazewnictwa MDK Szopienice- Giszowiec, brak na znakach drogowych wskazania gdzie się człowiek znajduje itd. Przykłady można mnożyć! Dość tego!

    Każdy ma prawo czuć się związany z czym chce!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 18 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.