Ks. Jan Rzymełka
Reklama

Na czwartek (29 września) zaplanowano uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej księdzu Janowi Rzymełce, pochodzącemu z Józefowca. Uroczystościom będzie towarzyszyć wystawa w Miejskim Domu Kultury w Dębie.

O godzinie 11.00 zaplanowano uroczystą mszę św. w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Józefowcu. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbędzie się o godzinie 12.00. Zlokalizowana będzie na narożu kamienicy przy ulicy Józefowskiej 111 – rodzinnym domu Rzymełków.

Reklama

W tym dniu w MDK „Koszutka” – filia „Dąb” zostanie otwarta wystawa poświęcona ks. Janowi Rzymełce, a także będzie można wysłuchać wspomnienia o księdzu, przygotowanego przez Urszulę Rzewiczok z Muzeum Historii Katowic.

Jan Rzymełka był misjonarzem i patriotą. Działał na rzecz dzieci i młodzieży, a także poszkodowanych przez wojnę. Urodził się w roku 1877 w Józefowcu,  a już w wieku 14 lat zgłosił się do prowincji krakowskiej Zgromadzenia Księży Misjonarzy. W lipcu 1902 otrzymał święcenia kapłańskie, w latach 1902-1906 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Małym Seminarium Księży Misjonarzy na krakowskim Kleparzu .

Jako katecheta i wykładowca angażował się w działalność charytatywną, opiekował się młodzieżą, a także wstąpił do Towarzystwa Obrony Kresów Zachodnich (od 1918 roku był jego prezesem). Zaangażował się w działalność plebiscytową na Górnym Śląsku, wspomagał powstańców śląskich, a w roku 1921 ukazał się wydany przez niego zbiór pieśni powstańczych. Rzymełkę odznaczono za tą działalność Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności. W 1921 roku został wysłany do Brazylii, do stanu Parana, gdzie również działał charytatywnie (m.in. w mieście Kurytyba). W latach 30. XX w. powrócił do Polski, gdzie piastował stanowiska w Wilnie i Warszawie (wychowawca, superior). W czasie II wojny światowej dwukrotnie aresztowany i więziony na Pawiaku, a później w Gross-Rosen.   W roku 1946 powrócił do kraju, gdzie zmarł 2 maja 1960 roku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.