Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Władze Katowic ogłosiły konsultacje społeczne w sprawie projektu uchwały, nadającej imię Jerzego Haralda drodze na tyłach NOSPR-u. Konsultacje potrwają do 21 września.

7 września prezydent Katowic ogłosił konsultacje projektu uchwały w sprawie nadania ulicy imienia Jerzego Haralda. O jego uhonorowanie już w grudniu ubiegłego roku wnioskowali radni miejscy: Witold Witkowicz, Andrzej Zydorowicz, Piotr Pietrasz i Jerzy Forajter. Komisja Organizacyjna przy radzie miejskiej wskazała do nadania nazwy boczną drogę od ul. Henryka Mikołaja Góreckiego, która leży na tyłach gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), po jego wschodniej stronie, prowadzącą na parkingi w tzw. „Strefie Kultury”.

Reklama

Przedstawiciele organizacji pozarządowych i innych instytucji pożytku publicznego z Katowic mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu uchwały od 7 do 21 września br.

W projekcie uchwały zamieszczono biogram przyszłego patrona ulicy:

Jerzy Harald (właściwie Jan Liersz, pseudonim Jerzy Harald przyjął w 1947 roku) – skrzypek, kompozytor, dyrygent i aranżer, autor muzyki filmowej, teatralnej, radiowej oraz piosenek. Urodził się 12 listopada 1916 roku w Poznaniu. Był mężem Eugenii Liersz (pseudonim Krystyna Wnukowska) – literatki i autorki tekstów piosenek. Ukończył Państwowe Konserwatorium Muzyczne w Katowicach w 1938 roku i od razu podjął współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach. Po wojnie ponownie związany z Rozgłośnią Polskiego Radia w Katowicach: w latach 1945-1947 był kierownikiem Redakcji Muzyki Rozrywkowej, prowadził również Małą Orkiestrę Rozrywkową Rozgłośni. Od 1947 roku jako Jerzy Harald kierował Orkiestrą Taneczną Rozgłośni Radia, tworząc dla niej liczne kompozycje i aranżacje. Pisał także piosenki, wykonywane m.in. przez Reginę Bielską, Jana Danka, Marię Koterbską, Jerzego Połomskiego i Irenę Santor. Jego autorstwa są następujące, popularne do dziś przeboje:” Brzydula i rudzielec”, „Listonosz”, „Mój chłopiec piłkę kopie” i wiele innych. Tworzył muzykę do spektakli teatralnych, współpracując z Teatrem im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz do filmów („Skarb” z 1949 r., „Nikodem Dyzma” z 1956 r., „Kapelusz Pana Anatola” z 1957 r.). Zmarł 18 sierpnia 1965 roku w Katowicach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 + 28 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.