9-10 września w Katowicach odbędzie się Festiwal Organizacji Pozarządowych. Jak przystało na żwawego kilkulatka katowicki festiwal ma się całkiem dobrze, a nawet lepiej niż w zeszłym roku: dołączyły do niego wspólna wystawa 7 organizacji pozarządowych oraz arcyciekawa akcja wymiany książek. W tym roku w organizację FOP zaangażowało się ponad 70 osób z blisko 60 katowickich organizacji pozarządowych. Patronat na wydarzeniem sprawuje InfoKatowice.pl. 

Po pierwsze miasteczko

Miasteczko to barwne działanie realizowane w formie pikniku, które powstanie już w sobotę 10 września w godzinach 10.00 – 18.00 w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach. Miasteczko tworzy 55 organizacji, które przygotowały ciekawe warsztaty rękodzielnicze, eksperymenty naukowe, puszczanie baniek mydlanych, skręcanie balonów, malowanie buzi oraz wspólne zabawy w piasku kinetycznym dla młodych mieszkańców Katowic.

Reklama

Dla dorosłych zaplanowano: porady z zakresu zdrowego stylu życia, dietetyki i poradnictwo psychologiczne i prawne, ćwiczenie metodą dramy, pośrednictwo wolontariatu, grę w szachy oraz warsztaty sutasz.

W Miasteczku będzie można sprawdzić, jak wygląda wnętrze samochodu rajdowego, poobserwować działanie drukarki 3D, zagrać na pianinie z owoców, zrobić sobie zdjęcie w Fotobudce, wziąć udział w quizach i konkursach oraz nabyć produkty rękodzielnicze np. wytwarzane przez podopiecznych katowickich organizacji pozarządowych.

Na Scenie wystąpią: finaliści projektu „Dzielnica Brzmi Dobrze”, pod patronatem Katowice Miasto Muzyki UNESCO: The Party Is Over i Kolory, muzyczny electrokabaret o Katowicach „Bloki i familoki” oraz DJ Basgrow.

Warsztaty dla organizacji pozarządowych

Podczas warsztatów poruszamy tematy ważne w codziennym życiu katowickich społeczników. Są to między innymi kłopoty z pozyskaniem środków na działalność, zawiłości prawne przy organizowaniu imprez i pozyskiwaniu danych publicznych oraz przy korzystaniu z praw autorskich. Nie mniej istotną kwestią omawianą podczas warsztatów będzie aktywizacja społeczności lokalnej, praca „w dzielnicach”, czyli wspólnie z mieszkańcami oraz narzędziownik dla PRowców chcących rozpocząć przygodę z videopromocją. Na zakończenie warsztatów odbędzie się luźne spotkanie społeczników, przy kawie i „małym co nie co”.

Wielka wystawa

Katowickie organizacje pozarządowe tworzą wspaniałe prace plastyczne i fotograficzne. Są to małe dzieła sztuki prezentujące ich działania i otaczającą je rzeczywistość. Na tych pracach można zobaczyć Katowice i mieszkańców Katowic w ich codziennych podróżach przez to górnośląskie miasto.

Organizacje rzadko prezentują te prace światu i dlatego tak cenna jest kolejna inicjatywa powiązana z Festiwalem Organizacji Pozarządowych w Katowicach: wspólna wystawa przygotowana przez 6 katowickich organizacji pozarządowych. Wystawa powstanie w holu CINiBA w dniu 9 września, a po Festiwalu zostanie przeniesiona do Galerii Aktywnych w Centrum Organizacji Pozarządowych Młyńska 5. Na wystawie będzie można zobaczyć prace: Stowarzyszenia na rzecz dzieci i młodzieży KORCZAK, Silesian Visual Art., Centrum Diakonijnego Słoneczna Kraina, Górnośląskiego Klastra Kreatywnego, Klubu Inteligencji Katolickiej, Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „DOM ANIOŁÓW STRÓŻÓW“.

Darmowe książki

To atrakcja przygotowana przez Klub Inteligencji Katolickiej. Na stoisku KIK w Miasteczku, będzie się znajdowało około 30 pozycji, które za darmo będzie można wziąć, przeczytać, a następnie przekazać dalej.

Ideą powołania Festiwalu kilka lat temu było utworzenie w Katowicach przestrzeni do wymiany doświadczeń, inspirujących rozmów i budowania relacji pomiędzy przedstawicielami samych organizacji i aktywistów lokalnych oraz pomiędzy mieszkańcami i mieszkankami Katowic i okolic a przedstawicielami i przedstawicielkami katowickich organizacji pozarządowych.

Pracę 70 katowickich organizacji nad Festiwalem koordynują: Stowarzyszenie MOST, Stowarzyszenie FIL, Urząd Miasta Katowice, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. Impreza jest współfinansowana z budżetu Miasta Katowice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 10 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.