Wystawa w Galerii Szara w Katowicach / fot. Szymon Kosek
Reklama

W katowickiej Koszutce miało miejsce otwarcie galerii sztuki współczesnej „Szara”. Do 2015 roku siedziba galerii mieściła się w Cieszynie, teraz jej kuratorzy postanowili przenieść ją do naszego miasta.

– Nie jestem z Katowic, ale obserwuję to miasto od wielu lat. Jestem bardzo zaskoczona pozytywną przemianą, jaka tu zachodzi. Jest tu masa dobrej energii, ludzie, którzy tu mieszkają w większości są bardzo zadowoleni z jakości życia. Wciąż jednak czuć zapotrzebowanie na szerszą ofertę kulturalną, o czym może świadczyć zainteresowanie naszym otwarciem – tłumaczy swoją decyzję kuratorka galerii, Joanna Rzepka-Dziedzic.

Reklama

Misją galerii ma być nie tylko dotarcie ze sztuką współczesną do odbiorcy, ale też edukacja. Na pytanie o niezrozumiałość sztuki współczesnej.

– Naszym problemem jest to, że w szkołach nie edukuje się w zakresie sztuki współczesnej. To nie jest tak, że idziemy do muzeum lub kościoła, widzimy obraz i od razu wiemy, co się na nim dzieje. Gdybyśmy nie byli przygotowani, nie znali historii i Pisma Świętego, ta sztuka również byłaby dla nas niezrozumiała. Odbioru pewnych form sztuki po prostu zostaliśmy nauczeni, a niektórych nie. Dlatego też mamy w planach spotkania i warsztaty, przez które chcemy udowodnić, że sztuka współczesna wcale nie jest nieprzystępna i niezrozumiała – tłumaczy Rzepka-Dziedzic.

Jak dodaje kuratorka, kalendarz imprez jest już wypełniony do lutego. Wystawę otwarcia pt. „Zaczyn” będzie można oglądać do 25 września.

Galeria znajduje się w lokalu przy ul. Misjonarzy Oblatów 4, udostępnionym w ramach programu „Lokal na kulturę”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.