Muzeum Śląskie / foto: Ewa Waszut
Reklama

Muzeum Śląskie prezentuje piękną kolekcję ikon. Część zbiorów stanowią dzieła ujawnione i zatrzymane przez funkcjonariuszy Służby Celnej ze Śląska, którzy nie dopuścili do wywozu zabytkowych przedmiotów.

Prezentowana w Muzeum Śląskim kolekcja to efekt działań i kontroli prowadzonych przez Służbę Celną, która udaremniła nielegalny wywóz dzieł sztuki za granicę. Zgodnie z obowiązującym prawem ujawnione i zatrzymane przez celników ikony przechodzą na własność Skarbu Państwa i na mocy wyroków sądowych są przekazywane do zbiorów muzealnych, w tym do Muzeum Śląskiego.

Reklama

W prezentowanej kolekcji, która liczy 200 ikon, znajdują się dzieła powstałe na terenie Rosji od XVIII do XIX wieku, o różnym poziomie artystycznym: chrystologiczne, „prazdniki”, czyli ikony świąteczne, hagiograficzne, ikony kalendarzowe, krzyże oraz ikony zwane podróżnymi. Najliczniej w zbiorze ikon występują przedstawienia maryjne, związane z kultem Matki Bożej na Rusi. Na ekspozycji znalazły się również ikony z największej na Śląsku kolekcji, która liczy ponad 400 eksponatów kultu prawosławnego, znajdującej się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.

Na szczególną uwagę zasługują m.in. ikony Mandylionu, gdyż oblicze Boga, który stał się człowiekiem, stanowi ideowy fundament każdej ikony. Ciekawą grupę tworzą również barwne ikony powstałe w tzw. szkole wietkowskiej, gdzie żyli i pracowali staroobrzędowcy. Wzrok przyciągają niepowtarzalnej urody ikony maryjne, z których spogląda piękne oblicze Matki Boga – w szczególności Smoleńska Ikona Matki Bożej z początku XX wieku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.