Reklama

Mieszkańcy narzekają na hałas spowodowany ruchem kolejowym. Miasto w lutym 2017 roku dowie się czy jest głośno

AM

fot. Andrea Maglianella
Reklama

Miasto Katowice deklaruje, że rozpatrzy budowę ekranów akustycznych w rejonie ulic Polarnej i Asnyka, gdzie wycięto drzewa i krzewy, przez co hałas spowodowany ruchem kolejowym utrudnia życie mieszkańcom. Jednak Urząd Miasta najpierw musi sprawdzić czy hałas występuje, do tego potrzeba specjalnego dokumentu, nad którym obecnie pracują urzędnicy. Będzie gotowy w lutym 2017 roku.

Z początkiem czerwca PKP usunęło i wycięło drzewa wzdłuż linii kolejowej w Piotrowicach, przez co odsłonięto domy wzdłuż ulicy Adama Asnyka. Mieszkańcy tej ulicy skarżą się, że wycinka spowodowała jeszcze większe uciążliwości, gdyż przed hałasem nie chronią już nawet drzewa. PKP jednak ekranów akustycznych przy Asnyka nie zamierza budować.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku ulicy Polarnej. Tam kolej ma w planach budowę ekranów akustycznych ale dopiero za kilka lat.

– W ramach tego projektu wykonywane są prace związane z przygotowaniem dokumentacji przedprojektowej i od 2019 r. planujemy rozpocząć pełną modernizację linii, z dobudową 2 torów na odcinku Będzin – Sosnowiec Główny – Katowice – Katowice Ligota – mówi nam Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK.

O sprawę hałasu na ulicach Asnyka i Polarnej wystąpili do prezydenta miasta niezależnie dwaj radni – Krzysztof Pieczyński i Tomasz Maśnica. Obaj chcieli rozwiązania problemu ale  na to, trzeba będzie jeszcze poczekać.

Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic poinformował radnych, że w marcu zakończono pierwszy etap prac nad dokumentem „Opracowanie mapy akustycznej miasta Katowice wraz z programem ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Katowice”. Obecnie trwa jego weryfikacja.

– Zatwierdzona Mapa, będzie stanowiła podstawę wykonania nowego Programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Katowice (dalej POH).W ramach realizacji badań akustycznych niezbędnych do sporządzenia ww. Mapy jej autorzy zweryfikowali emisję hałasu drogowego na terenie całego miasta, a zatem także w rozpatrywanym rejonie Przewidywany termin przekazania POH wraz z prognozą oddziaływania na środowisko przypada na okres luty 2017r. – wyjaśnił wiceprezydent Skiba.

Zakres budowy ekranów akustycznych ma zostać rozpatrzony w ramach prac związanych z nowych POH, zarówno dla ulicy Polarnej jak i Asnyka.

Reklama

Brak komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie