foto: Szymon Kosek

Koleje Śląskie w trakcie Tour de Pologne, które przejedzie ulicami Katowic w środę, umożliwiają darmowy przejazd z dzielnic Katowic do centrum i odwrotnie. Niestety, nie wszystkie dzielnice potraktowano tak samo. Pociągiem za darmo 13 lipca nie pojedziemy z Podlesia. – Czujemy się poszkodowani – mówią nam mieszkańcy dzielnicy i chyba mają trochę racji.

Tour de Pologne to dla części mieszkańców przede wszystkim koszmar komunikacyjny w Katowicach. Problemy mają kierowcy, utrudnienia czekają również na pasażerów komunikacji miejskiej. Zmiany tego dnia na liniach tramwajowych i autobusowych KZK GOP są bardzo obszerne. Najpewniejszym środkiem komunikacji wydaje się być pociąg.

Koleje Śląskie przygotowały możliwość bezpłatnych przejazdów pomiędzy stacjami Katowice, Katowice Załęże, Katowice Piotrowice oraz Katowice Szopienice Południowe, czyli z trzech kierunków do centrum miasta. Rada Jednostki Pomocniczej nr 22 Podlesie wystosowała prośbę do Kolei Śląskich o włączenie ich stacji do strefy darmowych przejazdów. Odpowiedź była odmowna.

Reklama

– Stacje Katowice Szopienice Południowe, Katowice Załęże oraz Katowice Piotrowice zostały wybrane świadomie, jako te stacje, które z trzech różnych kierunków w sposób możliwie optymalny umożliwiają kierowcom pozostawienie auta w pobliżu i przesiadkę na pociąg – odpowiedział nam Michał Wawrzaszek z Kolei Śląskich. – Co istotne, stacje te są jednocześnie stosunkowo blisko centrum, stanowiąc swego rodzaju jego „osłonę”. Przy stacji Katowice Podlesie nie ma parkingu, a „dziki parking” jest bardzo niewielki. W gwoli ścisłości podkreślę, że skorzystać z naszej oferty mogą nie tylko mieszkańcy dzielnic, na których zlokalizowane są wyżej wymienione trzy stacje, lecz mieszkańcy wszystkich dzielnic Katowic, a nawet mieszkańcy ościennych i bardziej oddalonych miast – dodaje.

Odpowiedź, którą również otrzymali przedstawiciele Rady Dzielnicy dziwi. Po pierwsze stacja w Podlesiu jest zlokalizowana na granicy z Zarzeczem, co umożliwia większej grupie ludzi skorzystanie z usług Kolei Śląskich, po drugie zdaniem dzielnicowych radnych, inne stacje wcale nie dysponują jakimiś znacznie lepszymi możliwościami zaparkowania samochodu. Nie wspominając już o tym, że wielu mieszkańców Podlesia, którzy 13 lipca będą chcieli udać się do centrum mieszka nieopodal stacji kolejowej.

– Dochodzimy do trochę kuriozalnej sytuacji, że ktoś chce żebyśmy samochodem jechali do Piotrowic i tam zostawiali nasze auta, a następnie jechali pociągiem do centrum – mówi Jacek Szymik-Kozaczko dzielnicowy radny.  – To jest trochę dziwna sytuacja – dodaje.

Dokumenty muszą się zgadzać

13 lipca nie wszyscy przejadą za darmo. Należy pamiętać o tym żeby darmo skorzystać z pociągu należy okazać dowód osobisty i dowód rejestracyjny. Nie możemy skorzystać z darmowego przejazdu gdy w dowodzie rejestracyjnym nie ma naszego nazwiska.

– Uwzględniajmy fakt, że w dowodzie rejestracyjnym może być wpisana więcej niż jedna osoba, w takim przypadku np. dwie osoby mogą skorzystać z naszej bezpłatnej oferty (na podstawie 3 dokumentów – 2 dowody osobiste oraz 1 dowód rejestracyjny) – poinformował nas rzecznik Kolei Śląskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 + 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.