Tajne przez poufne ale z publicznymi pieniędzmi w tle. Miasto Katowice podpisało na 15 lat tajną umowę na zarządzeni Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym z firmą PTWP Event Center. Ta umowa rodziła się w bólach, była też przedmiotem sądowego odwołania, a teraz okazuje się, że jest tajna. Miasto nie chce udostępnić umowy powołując się na tajemnicę przedsiębiorstwa. Jednocześnie Urząd Miasta Katowice w ubiegłym tygodniu zatwierdził 400 tys. zł na serwis pogwarancyjny i przeglądy MCK. To jednak nie jedyna rzecz, która budzi zdziwienie w tej całej sytuacji.

Katowicki magistrat miał już problemy na początku wyboru koncesjonariusza. Sprawa ciągnęła się latami aż w końcu ostatecznie na polu bitwy została tylko PTWP Event Center. Spółka córka grupy PTWP organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W maju PTWP Event Cetner przejęła kontrolę nad Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Jak się okazuje miasto Katowice oddając w zarządzanie na 15 lat obiekty Spodka i MCK dokonało tego podpisując umowę, która nie może ujrzeć światła dziennego.

– W treści przedmiotowej umowy, w wyniku negocjacji pomiędzy stronami,  zawarte zostały informacje posiadające wartość gospodarczą i mogące stanowić źródło informacji dla konkurencji. Dodatkowo, w umowie strony wyraźnie zastrzegły, iż jej treść ma charakter poufny. W konsekwencji, udostępnienie umowy stanowiłoby naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa i łączącej strony umowy – poinformowała nas Joanna Górska z Biura Prasowego Urzędu Miasta Katowice.

Zapytaliśmy więc, które fragmenty umowy są tajne ale okazało się, że cała umowa ma taki status.

Wydatek przeznaczony na MCK – 400 tys. zł – zatwierdzili radni, podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

– Zgodnie z umową koncesji koszty wynikające z umów serwisowych lub gwarancji, w tym koszty niezbędnych przeglądów, czynności gwarancyjno – serwisowych rzeczy należących do miasta pokrywa koncesjodawca. Wszystkie inne koszty pokrywa koncesjonariusz – tłumaczy nam Joanna Górska z katowickiego magistratu. Zapewniono nas, że innych wydatków miasto nie ponosi.

Tajne koszty funkcjonowania MOSIR-u

Do czasu wyłonienia zarządcy Spodka i MCK to Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zarządzał obiektami z ramienia miasta. Od 2 maja robi to już PTWP Event Center, a MOSiR z zarządcy stał się najemcą.

Co ciekawe zarówno w MOSiR-ze jak i w magistracie nie dowiedzieliśmy się jakie są koszty funkcjonowania Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pytaliśmy konkretnie o wynajem pomieszczeń biurowych w Spodku.

– Tak, MOSiR podpisał umowę na najem pomieszczeń w kompleksie Spodka, jednak tego dokumentu Panu udostępnić nie możemy, ze względu na zapisy o poufności w tej kwestii zawarte w Umowie Koncesji zawartej w dniu 4 lutego 2016 r. pomiędzy Miastem Katowice a Spółką PTWP Event Center Sp. z o.o. – poinformowała nas Aleksandra Lalik z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach.

W Urzędzie Miasta też nie dowiedzieliśmy się wiele. – Stawka za wynajem nie odbiega od cen rynkowych – słyszymy w magistracie ale to stwierdzenie budzi kolejne pytania. W końcu stawka rynkowa to taka, którą ktoś jest w stanie zapłacić za pewną usługę lub dobro – w tym przypadku wynajem pomieszczeń biurowych. Na szali leży też dobro publiczne, w końcu MOSiR jest utrzymywany z pieniędzy miejskich.

Dlatego InfoKatowice.pl wystąpi jeszcze raz z wnioskiem o udostępnienie umowy między miastem, a PTWP Event Center. W momencie odmowy udostępnienia dokumentu skierujemy sprawę do sądu.

4 KOMENTARZE

  1. Brawo info.katowice.pl Nie ma miejsca dla żadnych tajnych umów jesli chodzi o dobra publiczne które są własnością Polaków GDZIE JEST CBA …ja się pytam ??? !!! Tu nie chodzi o budkę z hod-dogami …!!!

  2. CBA to powinno sprawdzić MOSIR za lata wstecz, w mieście dobrze wiedza co tam sie działo i dzieje nadal ale lepiej utrzymywać układy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.