Urząd Miasta Katowice / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Niskonakładowe Hale Sportowe nie powstaną w dwóch katowickich dzielnicach – Dąbrówce Małej i Szopienicach. Miałyby uzupełnić zaplecze dydaktyczne Gimnazjum Nr 13 im. Huberta Wagnera, Zespołu Szkół Budowlanych im. Powstańców Śląskich oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Tak się jednak nie stanie.

W sprawie budowy hal zwrócił się do władz miasta Katowice radny Dariusz Łyczko z Forum Samorządowego.

Reklama

– Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że wyżej wymienione jednostki dotychczas korzystają z sal gimnastycznych nie spełniających elementarnych warunków do szkolenia młodzieży w takich dyscyplinach sportu jak siatkówka, koszykówka, piłka nożna czy tez piłka ręczna. Z zasady są to sale niskie lub takie, w których zewnętrzne linie boiska biegną po obrysie ścian, co praktycznie uniemożliwia ze względów bezpieczeństwa prowadzenia profesjonalnego szkolenia – stwierdził radny w swojej interpelacji.

Łyczko znalazł nawet firmę, która zajmuje się budowaniem takich obiektów. Sport Halls w swojej ofercie ma hale sportowe-przyszkolne o konstrukcji stalowej słupowo-łukowej lub drewnianej, o szerokości od 15-44 m, długości od 24-44 m i wysokości nawet 10 m.

– Z przeprowadzonych rozmów z podmiotami zajmującymi się realizacją tego typu projektów wynika, że koszt jednostkowy wybudowania wielofunkcyjnej Hali sportowej, to kwota rzędu 700tyś. złotych. W praktyce oznacza to, że za stosunkowo nie wielką cenę można pozyskać dwa obiekty szkoleniowe, które w znaczący sposób przyczynią się do rozwoju sportu na poziomie młodzieżowym – zaznaczył radny Łyczko.

Hal nie będzie, bo miasto inwestuje

Miasto po analizie sprawy stwierdziło, że baza sportowa Zespołu Szkół Budowlanych im. Powstańców Śląskich jest wystarczająca i nie ma potrzeby budowy hali sportowej w dzielnicy Dąbrówka Mała. Zupełnie inaczej jest w przypadku Gimnazjum nr 13, gdzie obecna infrastruktura nie zaspokaja potrzeb uczniów.

Analizy demograficzne urzędników miejskich pokazują, że w ciągu kolejnych 35 lat zmniejszy się liczba uczniów w wieku od 16-19 lat.

– Ponadto mając na uwadze potrzeby omawianych dzielnic w zakresie rozbudowy bazy sportowej warto wspomnieć, że Miasto w poprzednich latach zrealizowało kompleks sportowy przy ul. 11 Listopada, który składa się m.in. z wielofunkcyjnej hali sportowej dla potrzeb siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej i nożnej – stwierdziła wiceprezydent Marzena Szuba, która dodała, że w Szopienicach powstanie jeden z trzech basenów (w rejonie ul. Konnej i ul. Hallera) z salą gimnastyczną do gry w siatkówkę i koszykówkę.

– Dodatkowo Wydział Sportu i Turystyki poinformował , że dla dzielnicy Dąbrówka Mała prywatny inwestor, planuje wybudowanie hali balonowej przy Szkole Mistrzostwa Sportowego w Katowicach przy ul. Techników 7 – dodała wiceprezydent Katowic.

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. A dlaczego nie możemy mieć w Katowicach NAJLEPSZYCH hal sportowych dla naszych uczniów? Z najlepszym wyposażeniem i najlepszą – dobrze wykształconą, zmotywowaną i dobrze opłaconą kadrą? To jest nasza przyszłość… chcemy mieć przyszłość za drobne? Chcemy być poważnie traktowani w przyszłości, to traktujmy poważnie naszych uczniów!

  2. Jedna taka pożyteczna hala kosztuje miej niż kompletnie nieudana „wiata” na rynku. Jak widać miasto woli stawiać „misie” zamiast pomagać ludziom 😛

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 + 29 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.