Urząd Miasta Katowice / fot. Erdem Yildiz

Władze Katowic planują odstąpić od obowiązku przetargowego i oddać w dzierżawę na pięć lat teren przy ul. Obroki na rzecz dotychczasowego dzierżawcy – spółki Śląski Rynek Hurtowy Obroki.

Projekt uchwały w sprawie bezprzetargowego oddania w dzierżawę działki przy ul. Obroki 130 wpłynął do Biura Rady Miasta. Teren miałby nadal dzierżawić Śląski Rynek Hurtowy Obroki Sp. z o. o., z przeznaczeniem na prowadzenie działalności handlowej, parking oraz miejsce na kontenery na odpady.

Spółka, która prowadzi giełdę owocowo-warzywną, proponowała władzom miasta wykupienie działki, jednak nie wyrażono na to zgody. W związku z tym spółka chce uzyskać dzierżawę na pięć lat, a w tym okresie mogłaby przebudować i zalegalizować istniejące na tym terenie obiekty.

Reklama

W sumie Rynek Hurtowy chce dzierżawić ponad 6,8 tys. metr. kw. To o 145 metrów kw. więcej niż do tej pory, dodatkowy teren zostanie przeznaczony pod kontenery na odpady.

W uzasadnieniu Spółka podniosła, iż legalizacja obiektu, do której została zobowiązana w umowie dzierżawy wiąże się z koniecznością nabycia poszczególnych obiektów wzniesionych przez najemców, a następnie połączenie ich w całość tworząc zadaszenie. Takie postępowanie będzie czasochłonne i kosztowne (ok. 450 000 zł). W związku z tym zawarcie umowy na okres 5 lat pozwalałoby Spółce z jednej strony na prowadzenie procesu legalizacji z wymaganą starannością, z drugiej zaś na wypracowanie zysku, który zrekompensowałby koszty legalizacji. Biorąc pod uwagę dobrze odbieraną działalność Giełdy Owocowo-Warzywnej, jak również wywiązywanie się przez Śląski Rynek Hurtowy Sp. z o.o. względem Miasta z obowiązków wynikających z umów dzierżawy przez cały okres korzystania z nieruchomości oraz obowiązek zalegalizowania obiektów istniejących na dzierżawionym terenie podjęcie uchwały jest uzasadnione […] – czytamy w uchwale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.