Ulica Bohaterów Monte Cassino Zawodzie / fot. InfoKatowice.pl

W ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji na zlecenie Urzędu Miasta Katowice naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego przygotowali dokument „Diagnoza sytuacji społeczno-ekonomicznej Miasta Katowice wraz z wyznaczeniem obszarów rewitalizacji i analizą strategiczną”. W specjalnym raporcie podsumowano problemy katowickich dzielnic. Tym razem przedstawiamy Zawodzie.

Pierwszym problemem wytykanym przez mieszkańców w trakcie konsultacji są zaniedbania w dzielnicy, co ma bezpośredni wpływ na niską atrakcyjność Zawodzia jako miejsca do zamieszkania. Chodzi przede wszystkim o kamienice w ciągu ulicy 1 Maja wraz z ich otoczeniem – zaniedbane tereny zielone, place, skwery, podwórka. Dużym minusem jest też niski poziom czystości dzielnicy.

– Problemy tkanki fizycznej obszaru dotyczą także pogorszenia warunków życia mieszkańców Os. Gwiazdy ze względu na wzmożony ruch uliczny (nadmiernie uczęszczany łącznik ul. Bogucickiej z ul. Dudy Gracza) – stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Niestety, mieszkańcy Zawodzia nie czują się bezpiecznie. Wysoka liczba kradzieży i rozbojów sprawia, że maleje poczucie bezpieczeństwa – tutaj zdaniem uczestników konsultacji społecznych rolę odgrywa również likwidacja posterunku na Osiedlu Gwiazdy.

– Za niezadawalającą uznaje się ponadto aktywność mieszkańców obszaru w reakcjach na przestępczość pospolitą, oraz dbałość o mienie społeczne – czytamy w raporcie przygotowanym dla katowickiego magistratu.

W Katowicach-Zawodziu występuje koncentracja osób ubogich korzystających z pomocy MOPS, często bezradnych w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenie gospodarstwa domowego.  W dzielnicy występuje również relatywnie duża liczba długotrwale bezrobotnych.

Na tym obszarze brakuje również terenów rekreacyjnych – mała liczba przestrzeni umożliwiających aktywny wypoczynek, spędzanie wolnego czasu, w tym placów zabaw, zagospodarowanych terenów zielonych, siłowni dla młodzieży.

Mieszkańcy negatywnie odnoszą się również do niedokończonej inwestycji związanej z Bulwarami Rawy.

Szanse i mocne strony Zawodzia

Jednym z głównych celów jakie wyznaczono w raporcie jest poprawa warunków mieszkaniowych w Zawodziu oraz poprawa aktywności zawodowej i społecznej mieszkańców. Jeżeli chodzi o silne strony, to wyróżniono dobrą komunikację z centrum Katowic, Uniwersytet Ekonomiczny, działalność handlową wzdłuż al. Roździeńskiego oraz produkcyjną zlokalizowaną w południowej części dzielnicy (m.in. Huta Ferrum, Mostostal, Elektrobudowa, Porcelana Śląska Park Przemysłowo-Technologiczny).

 

1 Komentarz

  1. Dajcie ludziom prace a nie tylko centra handlowe i parki. Z tego czlowiek nie wyzyje. Chca z Katowic zrobic centrum rozrywkowe. Tylko dla kogo? Jak ludziom prace odbieracie likwidujac zaklady pod kolejne sklepy. Ktorych i tak jest za duzo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.