Koszutka, ul. Morcinka / foto: Christine Danielyan
Reklama

Na zlecenie Urzędu Miasta Katowice naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji, przygotowali dokument „Diagnoza sytuacji społeczno-ekonomicznej Miasta Katowice wraz z wyznaczeniem obszarów rewitalizacji i analizą strategiczną” gdzie podsumowano problemy katowickich dzielnic. Tym razem prezentujemy Koszutkę.

Jednym z głównych problemów Koszutki jest zwarta zabudowa, która nie pozwala na realizację nowych inwestycji, a także tworzenie dodatkowych miejsc parkingowych. Skutkiem takiej sytuacji jest ciągłe tarasowanie zieleni i chodników przez samochody. Dzielnica nie jest w stanie obsłużyć ciągle rosnącej ilości samochodów.

Reklama

Brak nowych inwestycji w budownictwo mieszkaniowe powoduje wyludnianie się dzielnicy oraz starzenie się mieszkańców Koszutki. Większość budynków w dzielnicy powstała w latach 60-tych, obecnie wymaga gruntownego remontu. Podobnie ulice, chodniki i place zabaw. Możliwości finansowe mieszkańców nie pozwalają na podjęcie prób samodzielnej modernizacji niszczejących lokali mieszkalnych. Dzielnicę zamieszkują głównie osoby w wieku 65+ – w tym duży odsetek osób po 75 roku życia z niskimi emeryturami.

– Za istotny powód sytuacji kryzysowej uznaje się niski poziom poczucia bezpieczeństwa publicznego determinowany przez liczne kradzieże, wybryki chuligańskie, brak monitoringu oraz bezpośrednie sąsiedztwo Śródmieścia, gdzie poziom przestępczości należy do najwyższych w mieście – piszą w diagnozie przygotowanej dla miasta naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Koszutka cierpi również z powodu braku ogólnodostępnych miejsc spotkań jak np. kluby czy kawiarnie. Występuje też znacząca liczba osób długotrwale bezrobotnych.

Szanse i mocne strony Koszutki

Do mocnych stron zalicza się dużą ilość zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w tym rejonie. Dużo zieleni w przestrzeniach publicznych – skwery, place (Plac Grunwaldzki, Plac Gwarków), treny sportowo-rekreacyjne (m.in. „Rapid”), Instytucje i obiekty kultury („Kosmos”, Spodek). Do tego wyróżniono dobrą ofertę edukacyjną (szkoły, Dom Kultury, Uniwersytet Śląski). Wśród szans dla Koszutki wyróżniono ceny najmu mieszkań – niższe niż w centrum ale stosunkowo bardzo blisko, do tego obecność Strefy Kultury, duży potencjał organizacji pozarządowych oraz różnorodne źródła finansowania projektów rewitalizacji.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. eeeee no, nie róbcie z nas dziadów i meneli!
    U nas też można w kulturalnym gronie napić się szampana. Chociażby dziś (13.05) o 19:00 na otwarciu lokalu na kulturę ODEON (Iłłakowiczówny 9) 🙂

  2. Z koszutką to jest chyba tak, że ona sama w sobie nie jest jakaś specjalnie zła. Jest po prostu szara, bura, nudna, nic się nie odnawia ani nic się nie robi nowego. Bezpieczeństwo to tak jak w raporcie – jest różnie, ale to ze względu na bliskość centrum. Do potrzeby jakotakiej rewitalizacji miasta to prywatnie bym jej nie kwalifikował.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.