Kreatywna Kuchnia / fot. Dom Aniołów Stróżów
Reklama

Podopieczni Domu Aniołów Stróżów ciągle pogłębiają swoją wiedzę kulinarną i edukują się na temat zdrowego żywienia. Młodzież biorąca udział w specjalnych zajęciach odwiedziła Bio Bazar i konsultowała się z dietetykiem. Co tym razem przygotowywali? M.in. chipsy z boczku, kurczaka i drożdżówki z sokiem marchewkowo-jabłkowym.

25 dzieci – podopiecznych Domu Aniołów Stróżów w Katowciach-Załeżu berze udział w projekcie Kreatywna Kuchnia realizowanym we współpracy z Fundacją Tesco Dzieciom.

Reklama

–  Młodzież coraz lepiej radzi sobie w kuchni i podchodzi do tych zajęć z naprawdę dużym zaangażowaniem – mówi Piotr Śmigielski ze Domu Aniołów Stróżów. – Tym razem „na tapecie” były drożdżówki z sokiem marchewkowo jabłkowym, kurczak, chipsy z boczku, sałatka, kotlety ziemniaczane, wegańska karpatka i pomidorowe przekąski oraz pieczarki z boczkiem – dodaje.

Poza zajęciami praktyczni odbyły się również zajęcia edukacyjne. – Jednym z nich były zajęcia o najdziwniejszych potrawach świata. Jedne obrzydliwe, inne bardzo rzadkie, następne niewyobrażalnie drogie – mówi Piotr Śmigielski.

Na początku czerwca młodzież biorąca udział w projekcie chce zorganizować na terenie Katowic akcję odnośnie świadomego żywienia. Kreatywna Kuchnia będzie trwała do końca czerwca, projekt ma zakończyć się dużym piknikiem.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.