Reklama

To efekt współpracy policji i Politechniki Śląskiej. Bezzałogowy statek powietrzny ma monitorować poczynania kierowców na drogach w regionie – zwłaszcza przy przejściach dla pieszych, bo te nie są tak bezpieczne jak być powinny. To co się dzieje na drodze, obserwują oddaleni o kilkaset metrów policjanci, którzy następnie wyłapują nieprzestrzegających przepisów kierowców. Dron był testowany na ulicy Mikołowskiej w Katowicach.

Nowe rozwiązania są potrzebne widać to w statystykach. Tylko w tym roku doszło już do prawie 200 wypadków drogowych w regionie. Zginęło  11 osób a 195 doznało poważnych obrażeń ciała. Statek powietrzny był testowany w okolicach katowickich przejść dla pieszych.

– Szczególnie oko kamery kierowane było na stosowanie się użytkowników drogi do sygnalizacji świetlnej, właściwe przekraczanie jezdni przez pieszych a także wykroczenia w relacji kierujący-pieszy takie jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na „pasach”, wyprzedzanie, bądź też omijanie pojazdów, które zamierzają przepuścić pieszych znajdujących się na „zebrze” lub w jej pobliżu – informuje Jacek Pytel z katowickiej policji. – Uwadze kamer nie umkną również tak częste wykroczenia jak niezapinanie pasów bezpieczeństwa, czy korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy – dodaje.

Urządzenie ma być również pomocne w czasie poszukiwań osób zaginionych czy zabezpieczaniu imprez masowych. Do użytku wejdzie za około 2-3 tygodnie. Śląska drogówka będzie przynajmniej na razie dysponowała jednym urządzeniem, które jest własnością Politechniki Śląskiej. Policjanci, którzy będą pilotować dron przejdą specjalne szkolenie.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Niech ta banda nierobów najpierw zrobi czasomierze na światłach ile zielonego sekund a ile czerwonego by kazdy wiedział a potem niech łapią za wjazd na pomarańczowym lub czerwonym. Chyba pora zainwestowac w wiatrowke i ustrzelic takiego drona hehe 🙂

  2. a czy ktokolwiek sie zastanawia, ile można zaobserwować w ciągu tak którkiego czasu, jaki ten dron będzie w stanie wisieć? przecież na tym pakiecie 12Ah w takiej konfiguracji, góra 5 minut…
    A uprawnienia do lotów komercyjnych są?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.