Reklama

Linia tramwajowa do Kostuchny: Wiemy kiedy i co dokładnie powstanie

Michał Bulsa

Reklama

Władze miasta udostępniły dokładne dane na temat budowy nowej linii tramwajowej do Kostuchny. Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach, a tramwajem pojedziemy najwcześniej w 2020 roku. Powstanie także ścieżka rowerowa, nowe parkingi oraz centrum przesiadkowe.

Miasto przewiduje, że w latach 2016 – 2018 zostanie opracowana dokumentacja projektowa dla etapów nr 1  i nr 2. Aby przyspieszyć procedurę odbędzie się to w trybie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych z 2003 roku. Po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) rozpocznie się procedura pozyskania gruntów pod inwestycję. Prace w terenie etapu nr 1 mają być realizowane w latach 2018 – 2020.

Prace budowlane podczas etapu nr 1 obejmą m.in.: powstanie linii tramwajowej, ścieżki rowerowej (ciąg pieszo – rowerowy), obiektów inżynierskich (tunel, obiekty mostowe, przekroczenie linii kolejowej oraz istniejących rzek, cieków i rowów), przekładek i zabezpieczeń uzbrojenia podziemnego, przebudowę układu drogowego (w zakresie umożliwiającym funkcjonowanie linii tramwajowej).

Powstanie także węzeł „Kostuchna” z funkcją Park&Ride (z wydzielonym parkingiem naziemnym, zlokalizowanym pomiędzy ul. Radockiego i ul. Bażantów). Wykonane zostanie także oświetlenie i odwodnienie całego terenu inwestycji.

Reklama

Etap nr 2 ma objąć „przebudowę i budowę układu drogowego w pełnym zakresie”, ale nie podano konkretnych dat.

Władze Katowic w taki uzasadniają inwestycję:

[…] Rozwój sieci tramwajowej ma na celu poprawę i zaspokojenie potrzeb komunikacyjnych obszarów południowej części Katowic. Nowa infrastruktura bezpośrednio połączy dzielnice Brynów, Piotrowice-Ochojec i Kostuchnę, a także umożliwi szybkie połączenie centrum Miasta z Górnośląskim Centrum Medycznym w Ochojcu, co stanowić będzie istotny element integracji dzielnic południowych z pozostałą częścią miasta i aglomeracji. Ponadto przedmiotowa inwestycja, w tym realizacja nowej sieci dróg rowerowych przyczyni się do ograniczenia wielkości ruchu samochodowego dojeżdżającego do Centrum Katowic oraz obniży emisję spalin na terenie miasta.  Planowane zadnie inwestycyjne pn. „Rozbudowa układu drogowego wraz z budową linii tramwajowej od Pętli Brynów do planowanej Pętli Kostuchna” realizowane będzie we współpracy Spółki Tramwaje Śląskie i Miasta Katowice. W ramach ww. zadania przewiduje się budowę Węzła „Kostuchna” w celu uzyskania funkcji przesiadkowych z komunikacji indywidualnej na tramwajową w systemie Park&Ride oraz pomiędzy komunikacją zbiorową autobusową i tramwajową […].

Reklama

4 KOMENTARZE

 1. Taka linia miała juz powstać w latach 80 i nic. Do Tychów miała jeździć jakaś kolej co 15min na ul.Niezapominajek miał być drugi dworzec.

 2. Są miejsca gdzie by się przydał.. W lesie prując rezerwat -najmniej. To jedynie pretekst,aby odciąć fragmenty lasu i stworzyć tam przyjazny klimat dla developerów. Dlaczego nie zrobią konsultacji społecznych ? Nie powiedzą ile za szybki tramwaj -średnia 25km/h-trzeba będzie rocznie dopłacać z naszych podatków?

 3. Widać ile warty jest dr z transportu na polskiej uczelni. Jedno z najgorzej zarządzanych miast w Polsce i do tego arogancja władzy. KZK GOP ze swoim ŚKUPem (polskie Asseco – z tego nie moglo powstać nic dobrego), który pograza się coraz bardziej. Miasto Kilara wybiera cymbałów na reprezentantów.

 4. Szkoda że 90% mieszkańców Piotrowic i Ochojca nie będzie mogła z tramwaju skorzystać, bo tramwaj jest umieszczony w lesie!!! Beznadziejny pomysł!
  Ponadto jak ma spaść zanieczyszczenie powietrza skoro kilka tysięcy drzew ma zostać wyciętych pod budowę tramwaju i szosy.
  I najlepsze: ostatnio oficjalnie zdenerwowany prezydent Krupa oznajmił, że Katowice budują drogi nie dla mieszkańców, nie dla rozładowania ruchu tylko by uwolnić tereny inwestycyjne.
  Źródło: https://web.facebook.com/Protest-Katowice-Podlesie-640839585975477/?_rdr
  KATOWICE MIASTEM DEWELOPERÓW!
  Dokumentacja z protestu przeciwko wycince lasu i budowie tramwaju w beznadziejnej lokalizacji, która omija mieszkańców:
  https://web.facebook.com/Le%C5%9Bnytramwaj-796364943807119/?hc_location=ufi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 30 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie