Basen / fot. Infokatowice.pl

Jak się okazuje z wodą w katowickich basenach jest z roku na rok coraz gorzej. Sanepid odnotowuje coraz więcej przypadków, w których musi interweniować. To wnioski z raportu o stanie bezpieczeństwa sanitarnego miasta w 2015 roku, który trafił na ręce katowickich radnych.

W 2015 roku Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny nadzorował w Katowicach 28 basenów krytych (w tym 8 basenów rekreacyjnych, 15 basenów szkolnych i przy uczelniach wyższych oraz 5 basenów rehabilitacyjnych) oraz 4 baseny odkryte – sezonowe.

Wydano tylko dwie decyzje, które dotyczyły:

“Basenu Szkoły Podstawowej nr 62 im. J. Korczaka przy ul. Ordona 3d, gdzie stwierdzono zniszczoną glazurę umywalek w WC damskim, brudne ściany i sufity we wszystkich pomieszczeniach, zniszczoną stolarkę drzwiową,
Basenu Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Paderewskiego 46a w Katowicach, gdzie stwierdzono w zespołach sanitarno-szatniowych zniszczone ściany, podłogi, ławki drewniane oraz futryny drzwiowe
W roku 2015 nałożono 1 grzywnę w drodze mandatu karnego w Centrum Rehabilitacji, Odnowy Biologicznej i Sportu przy ul. Boya Żeleńskiego 100, gdzie stwierdzono brudną podłogę przy stanowisku ratowników oraz osad na dnie niecki basenowej. W związku z tym wydano doraźne zalecenia. Kontrola sprawdzająca wykazała usunięcie wszystkich nieprawidłowości.

Niestety, jeżeli chodzi o próbki wody w basenach badane przez sanepid, to z roku na rok jest coraz gorzej. w 2015 roku pobrano 311 próbek z niecek basenowych. 27 próbek zostało zakwestionowanych ze względu na obecność Eschericha coli, bakterii Pseudomonas aeruginosa, gronkowców koagulazo- dodatnich, jak również ze względu na wysoką ogólną liczbę bakterii. W sumie chodzi o 8,7 procent badanych próbek wody.

“W porównaniu w roku 2014 ze względu na nieodpowiednie parametry bakteriologiczne kwestionowano 18 próbek wody basenowej (5,5%), a w roku 2013 14 próbek wody basenowej (4%).”

Zarządcy i właściciele basenów musieli wstrzymać eksploatację obiektów do czasu poprawy jakości wody.

Zbadano również wodę w Dolinie Trzech Stawów i w Stawie “Morawa”. Woda nadawała się do kąpieli, jednak w poprzednim sezonie kąpieliska nie zostały uruchomione.

W przypadku kąpieliska na terenie Doliny Trzech Stawów, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach nie miał możliwości odpowiedniego zabezpieczenia obiektu. MOSIR nie był w stanie zatrudnić odpowiedniej liczby ratowników aby uruchomić kąpielisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.