Uniwersytet Ślaski - rektorat / fot. InfoKatowice.pl

Od 14 do 18 marca 2016 r.  Uniwersytet  Śląski w Katowicach zaprasza na wykłady i warsztaty  organizowane w ramach Światowego Tygodnia Mózgu 2016. Wszystkie spotkania będą odbywać się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej UŚ i UE w Katowicach (ul. Bankowa 11a).

Wydarzenie ma na celu promowanie wiedzy z zakresu neurobiologii, kognitywistyki i psychologii. Jest adresowane do studentów, uczniów oraz osób, które interesują się możliwościami i ograniczeniami ludzkiego mózgu. Naukowcy UŚ, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, a także specjaliści CINiBA odpowiedzą m.in. na pytania: w jaki sposób mózg zapamiętuje trasę i jak tworzy mapy pamięci przestrzennej? Co mózg niemowlaka wie o świecie i jak to badać? W czasie warsztatów będzie można zaprogramować robota, albo lub wytyczyć  ścieżkę dostępu do informacji, które mają dla nas wartość.

Informacje na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu i umysłu zostaną przedstawione uczestnikom w ciekawej, popularnonaukowej formie.

Reklama

Uniwersytet Śląski już po raz siódmy organizuje obchody Światowego Tygodnia Mózgu. CINiBA współpracuje przy organizacji tego wydarzenia od początku swego istnienia, czyli już po raz czwarty. Tydzień Mózgu 2016 organizowany jest przez studentów, doktorantów, pracowników Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe we współpracy ze specjalistami informacji naukowej CINiBA.

Udział w wykładach i warsztatach jest bezpłatny. Wykłady mają charakter otwarty, natomiast zgłoszenia udziału w warsztatach należy  wysyłać na  adresy e-mail, zamieszczone w programie:

Wykłady – godzina 17.00, sala konferencyjna, poziom 0

Poniedziałek 14.03.2016
“Mózg geometryczny – od orientacji przestrzennej do matematyki”
dr Mateusz Hohol, Zakład Logiki i Kognitywistyki Instytut Filozofii i Socjologii Polska Akademia Nauk

Wtorek 15.03.2016
“System pamięci przestrzennej – jak mózg tworzy mapy?”
dr Rafał Czajkowski, Pracownia Pamięci Przestrzennej, Zakład Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN

Środa 16.03.2016
“Obrazowanie mózgu od skali makro do skali micro”
dr Karol Małota, Katedra Histologii i Embriologii, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ

Czwartek 17.03.2016
“O łupaniu i gładzeniu kamieni nauki oraz laboratoriach pełnych jaskiniowców w fartuchach”
dr Łukasz Jach, Zakład Psychologii Zdrowia i Jakości Życia, Instytut Psychologii UŚ

Piątek 18.03.2016
“Co mózg niemowlaka wie o świecie i jak to badać?”
dr Przemysław Tomalski, Pracownia Neurokognitywistyki Rozwojowej, Wydział Psychologii, Uniwersytet Warszawski

Warsztaty, sala seminaryjna, poziom 2

Tytuł: Unibot: Robo-feedback
Prowadzący: Mikołaj Karawacki
Uczestnicy: gimnazjaliści
Liczba osób: max. 12
Termin: 15.03.2016., godz. 14:30-16:30
Opis: W trakcie warsztatów uczestnicy zaprogramują robota mającego za cel podążać trasą oznaczoną linią, wykorzystującego w tym celu mechanizm sprzężenia zwrotnego. Do tego celu korzystać będą z systemu Lego Mindstorms EV3. Zapraszamy do wspólnego programowania. Kontakt i zapisy: unibot@us.edu.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Tytuł: Elektroencefalografia, czyli EEG

Prowadzący: Dr Jacek Francikowski
Uczestnicy: gimnazjaliści/licealiści
Liczba osób: max. 15
Termin: 16.03.2016 oraz 17.03.2016., godz. 15:30-16:30
Opis: W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z możliwościami pomiaru aktywności elektrycznej mózgu. Wspólnie wykonamy podstawowy pomiar EEG, zobaczymy na żywo jak wygląda rejestracja oraz fale mózgowe generowane przez korę mózgową. Dowiemy się też do czego można je wykorzystać.
Kontakt i zapisy: jacekfrancikowski@wp.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Warsztaty, sala dydaktyczna, poziom 0

Tytuł: Sztuka szukania w labiryncie informacji – możliwości i ograniczenia naszego mózgu
Prowadzący: mgr Jadwiga Witek, mgr Tomasz Zięba
Uczestnicy: gimnazjaliści/licealiści
Liczba osób: max. 30
Termin: 16.03.2016 godz. 12.00-13.30 oraz 17.03.2016, godz. 14.00-15.30
Opis: W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak wyszukiwać i w jaki sposób wartościować znalezione w Interencie informacje na temat działania ludzkiego mózgu.
Kontakt i zapisy: jadwiga.witek@ciniba.edu.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.