fot. mat. pras.

12 marca w samo południe rozpocznie się Śląska Manifa, która przejdzie ulicami Katowic pod hasłem: Bezpieczeństwo kobiet. W trakcie przemarszu zostaną poruszone kwestie związane z przemocą seksualną, ekonomiczną, reprodukcyjną, domową oraz symboliczną, na którą każdego dnia narażone są kobiety w Polsce.

– Poprzez organizację Śląskiej Manify wyrażamy swój sprzeciw i mówimy stanowcze „nie” poniżaniu i traktowaniu jak osób drugiej kategorii ponad połowy społeczeństwa – informuje Żaneta Szefer, która zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Pochód rozpocznie się w samo południe na katowickim rynku. – Następnie przejdzie pod budynek Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego. Tam będzie gorąco. – Zostanie odczytana lista seksistowskich i mizoginistycznych komentarzy, jakich w murach uczelni wyższej słuchały studentki tylko z tego powodu, że są kobietami – informują organizatorzy.

Reklama

 – Wyłącznie dzięki otwartemu sprzeciwowi i zaangażowaniu studentek, w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa został wprowadzony Pakiet Antydyskryminacyjny, który powinien stać się obowiązkowym dla całego Uniwersytetu Śląskiego i dla innych uczelni w kraju. Przykład Uniwersytetu Śląskiego jasno obrazuje, że również w kręgach osób dobrze wykształconych nadal z powodzeniem funkcjonuje przyzwolenie na seksistowskie i przedmiotowe traktowanie kobiet – mówi Żaneta Szefer.

O godzinie 14, po zakończeniu przemarszu przez miasto, w MDK Koszutka zaplanowany jest panel dyskusyjny poświęcony szeroko rozumianemu bezpieczeństwu kobiet. Panelistki i paneliści będą opowiadali m.in. o formach walki z dyskryminacją i sposobach na zwiększenie bezpieczeństwa kobiet. W dyskusji weźmie udział m.in. Katarzyna Babis, rysowniczka i autorka komiksów o pseudonimie Kiciputek.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 + 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.