fot. Helena Kristiansson, esportphoto.com / Intel Extreme Masters
Reklama

„Wiedźmin 3: Dziki Gon” to gra, która w zachwyt wprowadziła cały świat. Został uznany najlepszą grą mijającego roku w prestiżowym konkursie The Game Awards 2015. Dodatkowo CD Projekt Red, czyli studio, które stworzyło grę zdobyło statuetkę dla najlepszego producenta. Teraz Uniwersytet Śląski w Katowicach będzie kształcił studentów na kierunku projektowanie gier komputerowych.

Jak wielki potencjał drzemie w tej branży doskonale pokazują IEM czyli nieoficjalne Mistrzostwa Świata w grach komputerowych. Ta impreza po raz kolejny  odbędzie się w katowickim Spodku. To efekt ogromnego sukcesu z zeszłego roku, wtedy do stolicy Górnego Śląska zawitało ponad 100 tysięcy osób, a Spodek pękał w szwach.

Reklama

W tym roku gracze zmierzą się w Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends i StarCraft II. Pula nagród to aż pół miliona dolarów. Impreza startuje 2 i potrwa do 6 marca.

W League of Legends rywalizować będzie 8 zespołów – stawką jest 100 tys. USD nagrody. O tytuł mistrzów Counter Strike: Global Offensive i 250 tys. USD powalczy 12 drużyn, a w zmaganiach StarCraft II, w którym zagra 32 zawodników, pula wyniesie 150 tys. USD.

– Katowice, dzięki organizowanym tu już od trzech lat imprezom Intel Extreme Masters, stały się bardzo ważnym punktem na e-sportowej mapie świata. Po zeszłorocznym sukcesie, kiedy Spodek w ciągu 4 dni odwiedziło 104 tysiące widzów, postanowiliśmy wprowadzić dodatkowe usprawnienia, po to, by podczas edycji 2016 jeszcze więcej osób mogło wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Dołożymy wszelkich starań, żeby kolejny katowicki finał Intel Extreme Masters był prawdziwym świętem graczy – mówi Aleksander Szlachetko z Intela.

– Poprzednie edycje Intel Extreme Masters w Katowicach pokazały, że nasz kraj jest idealnym miejscem na organizację tak prestiżowych wydarzeń – zmagania najlepszych graczy śledziło mnóstwo widzów na trybunach i w Internecie. Jubileuszowa odsłona finałów IEM zapowiada się jeszcze bardziej emocjonująco, więc z pewnością na długo zapisze się w pamięci fanów e-sportu z całego świata – mówi Krzysztof Pikiewicz z ESL Polska.

Biorąc pod uwagę ogromną przyszłość tej branży Uniwersytet Śląski postanowił uruchomić studia magisterskie na kierunku projektowanie gier komputerowych. Wcześniej odbyło się co prawda 5 edycji takich studiów, ale był to poziom jedynie licencjacki. Od nowego roku akademickiego adepci tej sztuki będą mogli jeszcze uzupełnić swoje umiejętności.

Obecnie studia prowadzone są międzywydziałowo. Studenci tajniki wiedzy zgłębiają na wydziałach Artystycznym, Informatycznym i Filologicznym. Uczą się modelowania, animowania, ale też tworzenia scenariuszy. Dzięki temu stworzone przez nich gry będą nie tylko zachwycały grafiką, ale także i grywalnością.

Sukces polskich twórców pokazuje, że te studia, jak i cała branża mają przed sobą ogromną przyszłość. Dzięki temu absolwenci takiego kierunku, mimo że na początku traktowane go przymrużeniem oka, będą specjalistami cenionymi na rynki pracy. Kto wie – może kiedyś stworzą grę, w którą rywalizować będą gracze na kolejnych edycja Intel Extreme Masters. Oczywiście w Katowicach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.