Urząd Miasta Katowice / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Miasto Katowice chce zaciągnąć 165 mln złotych kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Pieniądze mają trafiać do kasy miasta w transzach, kredyt w całości ma zostać spłacony w ciągu maksymalnie 18 lat. Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na budowę trzech basenów w dzielnicach czy węzłów przesiadkowych.

Spłata kredytu z uwzględnieniem 5-letniej karencji potrwa od 2022-2035 roku. Pieniądze na konto miasta będą spływały w transzach. Pierwsza partia w 2017 roku – prawie 84,5 mln złotych, kolejna w 2018 roku – ponad 66 mln złotych oraz w 2019 roku – prawie 14,5 mln zł.

Reklama

– W związku z realizacją zadań wpisanych do Wieloletnich Przedsięwzięć Inwestycyjnych miasta Katowice, celem zabezpieczenia finansowania, w tym projektów współfinansowanych funduszami strukturalnymi Unii Europejskiej założono zaciągnięcie w latach 2017-2019 kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym łącznie na kwotę 165 mln zł – czytamy w uzasadnieniu uchwały, nad którą będą głosować katowiccy radni.

Kredytem współfinansowane będą jak je określono „strategiczne dla rozwoju miasta zadania inwestycyjne”. Chodzi o Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – węzły „Zawodzie”, „Brynów Pętla”, „Ligota” i „Sądowa”, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, rozbudowę Drogi Krajowej Nr 81 od węzła autostrady A4 z DK 86 do budowanego węzła z ul. Armii Krajowej, przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe w rejonie ul. Książęcej – osiedle Franciszkańskie, budowa trzech basenów w dzielnicach, budowa układu komunikacyjnego w południowych dzielnicach miasta Katowice. Do tego jeszcze budowa drogi łączącej S86 z ul. Obrońców Westerplatte oraz budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2 w Katowicach.

– Kredyt udzielany jest bez gwarancji majątkowych. Miasto zobowiązane zostanie do utrzymania dobrej kondycji finansowej, tak aby można było wypełniać zobowiązania wynikające z obsługi zadłużenia (w tym przede wszystkim utrzymanie ratingu zadłużenia na dotychczasowym poziomie, utrzymania nadwyżki operacyjnej brutto na poziomie gwarantującym spłatę zobowiązań wynikających z zaciągniętych kredytów, pożyczek i udzielonych gwarancji oraz obsługę długu) jak również do nie pozbywania się (przez co rozumie się sprzedaż, przeniesienie własności, wynajęcie lub w inny sposób pozbycie się) istotnej części majątku – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.