Uniwersytet Śląski / foto: Erdem Yildiz
Reklama

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego planuje uruchomienie Szkoły Prawa i Kultury Chińskiej. Inicjatywa skierowana jest zarówno do studentów, jak i przedsiębiorców planujących rozpoczęcie lub poprawę stosunków biznesowych z Chinami. UŚ zaprasza także wszystkie osoby zainteresowane Chinami i ich kulturą.

Uczestnictwo w Szkole Prawa i Kultury Chińskiej da uczestnikom możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat specyfiki Państwa Środka, będzie również okazją do rozmowy z profesorami, ekspertami prawa chińskiego na temat regulacji obowiązujących w tym kraju.

Reklama

Uczestnicy poznają język, tradycje i zwyczaje oraz podstawowe informacje na temat ChRL. Kilka pierwszych spotkań poświęconych będzie kontaktom biznesowym. Kolejne dotyczyć będą prawa chińskiego w zakresie podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w Chinach (m.in. procedur administracyjnych, chińskiego prawa pracy, elementów prawa karnego, zasad zawierania i wykonywania umów w Chinach, itp.).

Będą one również okazją, by porozmawiać z profesorami, ekspertami prawa chińskiego, o podstawowych regulacjach, jakie obowiązują w tym kraju. Na zajęciach będzie można dowiedzieć się, kiedy została ustalona umowa z Azjatami, gdyż wiele działań nie przebiega tam tak jak w Polsce.

– Aby z powodzeniem poruszać się w Chinach i realizować swoje biznesowe zamiary nie można naruszać specyficznych reguł tam panujących – powiedział PAP Prof. Rafał Blicharz z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Chińczycy bardzo na to zwracają uwagę w czasie rozmów, a przecież chodzi o to, żeby ich nie urazić swoim zachowaniem. Takim prostym przykładem jest podanie wizytówki. W zachodnich kręgach podaje się po prostu wizytówkę jedną ręką, natomiast w Chinach należy ją podawać trzymając dwoma rękami i wykonując taki delikatny skłon w stronę osoby, której się ją wręcza. W przeciwnym wypadku może to zostać odebrane jako taka pewna nonszalancja – dodał.

Szkoła Prawa i Kultury Chińskiej będzie prowadzona przy współpracy z Pekińskim Uniwersytetem Studiów Międzynarodowych oraz Uniwersytetem Północnowschodnim w Shenyang, z którym Uniwersytet Śląski współpracuje do wielu lat. Rozpoczęcie zajęć planowane jest na październik 2016 roku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.