Reklama

Za nami konferencja dotycząca najnowszego raportu PWC „Raport o polskich metropoliach 2015 – Katowice. Śląski diament wymaga lepszego szlifu”. Firma dokonała w nim analizy szans i wyzwań rozwojowych stojących przed naszym miastem. Największą bolączką Katowic jest ciągle spadająca liczba mieszkańców, pod tym względem gorzej jest tylko Łodzi.

Raport jest częścią szerszych badań, przeprowadzonych w dwunastu polskich metropoliach. Podobne analizy opublikowane zostały w latach 2007 i 2011.

Reklama

Żeby określić potencjał rozwojowy poszczególnych miast, firma posłużyła się siedmioma wskaźnikami: Kapitał Źródeł Finansowania, Kapitał Ludzki i Społeczny, Kapitał Jakości Życia, Kapitał Kultury i Wizerunku, Kapitał Instytucjonalny i Demokratyczny, Kapitał Techniczny i Infrastrukturalny, Kapitał Atrakcyjności Inwestycyjnej.

Już przyglądając się średniej wartości siedmiu kapitałów należy przyznać, że Katowice mają się czym pochwalić: pod tym względem nasze miasto zajmuje czwarte miejsce. Cieszy też fakt, że Katowice to jedyne obok Wrocławia miasto, którego ogólny potencjał na przestrzeni lat cały czas wzrastał. Uzasadnienie tak korzystnej oceny poznajemy w dalszej części raportu. Nie brak w nim jednak także wad naszego miasta.

Za jedną z największych zalet Katowic eksperci uznali rynek pracy. Niski poziom bezrobocia odnotowano już przy okazji poprzedniej analizy z 2011 roku. Tegoroczny raport wykazuje spadek o 3 punkty procentowe (z 7,7% do 4,7%), co daje nam czwarty najniższy wynik wśród dwunastu badanych miast.

Na uwagę zasługuje też wysoki potencjał inwestycyjny, wynikający zarówno z atrakcyjnego położenia miasta, jak i bogatej bazy absolwentów kierunków ścisłych i technicznych. Pozytywnie oceniana jest też coraz bogatsza oferta kulturalna.

Jako główny problem Katowic raport wskazuje sytuację demograficzną. W latach 2004-2013 liczba ludności obniżyła się u nas aż o 3,7%. Gorzej jest tylko w Łodzi – spadek o 7,3%. Co gorsza, nie przewiduje się, by ta tendencja miała ulec zmianie. Według ekspertów do 2035 roku Katowiczan ubędzie jeszcze o 13,7%.

Nie najlepiej przedstawia się również katowicka infrastruktura – mowa tu przede wszystkim o mieszkaniówce. Według raportu jakość starych zasobów lokali mieszkalnych pozostawia wiele do życzenia, natomiast przyrost nowych jest zbyt powolny. Większej troski wymaga też transport publiczny. O ile liczba miejsc w autobusach i tramwajach w odniesieniu do liczby mieszkańców jest wyższa niż w innych miastach, o tyle nie można powiedzieć tego samego o buspasach czy ścieżkach rowerowych.

Inną przeszkodą w rozwoju Katowic jest ich wizerunek. Mimo wielu koncertów, festiwali i nowych obiektów służących kulturze (NOSPR, nowa siedziba Muzeum Śląskiego), miasto wciąż postrzegane jest jako szare i nudne. Pokutują też stereotypy o krajobrazie zdominowanym przez kopalniane szyby, występujące na tle zdegradowanej przyrody.

Prócz słabych i mocnych stron Katowic w raporcie zasugerowano także pewne rozwiązania. Sposobem na braki w zasobach mieszkalnych powinna być rewitalizacja starej zabudowy. Słaby wizerunek miasta miałyby natomiast poprawić szerokie działania promocyjne, pokazujące prawdziwe, zmieniające się oblicze metropolii.

Reklama

6 KOMENTARZE

  1. A ja, głupi, myślałem że mieszkańców ubywa dlatego że za mało galerii handlowych i donic z drzewkami w centrum miasta 😛

  2. LEpiej stawic pomniki wladzy niz remontowac i poprawiac jakosc zycia mieszkancow
    Dwie kamienice w centrum na full wypas koszt 6,5 mln nie łatwo przeliczyc ile by ich było za strefe kultury (same centrum ok kongresowe ok 600 mln)
    No ipytanie co lepsze dla mieszkancow wyremontowanie 200 kamienic (skoro dwie kosztowaly 6,5mln) czy budowa centrum kongresowego (ok 600 mln) tuz obok spodka w ktorym tak samo moznabylo robic wszelkie targi.
    Hmm no pewnie centrum kultury swiadczy o jakosci zycia codziennego mieszkanca katowic ….
    A jeszcze jedno mieszkania poszly na przetargu za 14.5 zl gdzi ekoszt urzymania miasto podaje 7zl. Czyli co miesiac z kazdego m2 miasto ma czystego zysku ….W sumie po remoncie 200 kamienic co roku za zysk mozna remontowac kolejne dwie ….
    No ale lepiej miec prestizowe centrum kongresowe generujace straty na ktore zrzucaja sie co roku mieszkancy (w tym ci najbiedniejsi placac najdrozsze stawki za wode w polsce i jedne z najdrozszych w polsce biletow komunikacji ….

  3. Zapomnieli jeszcze o opieszałości armii urzędasów. Niedługo będzie przypdał jeden pierdzistołek na 100 mieszkańców. Dla przykładu ponad dwa lata załatwiam sprawę wykupu garażu. To między innymi ludzie stąd uciekają.

  4. Proponuję jeszcze więcej festiwali, koncertów i innych wyścigów w mieście znacznie to poprawi komfort życia mieszkańców i pozwoli odpocząć jak wracają z pracy. Pan Prezydent powinien zadbać o większą ilość ścieżek rowerowych prowadzących donikąd ale w sumie jak jest jakiś durny festiwal to z ścieżki można zrobić parking, w każdym wolnym miejscu postawmy biurowce a park przebudujmy na galerie handlowe. Komunikację całkowicie zlikwidujmy bo jak zrobimy wiecej imprez to będzie nie potrzebna znów zamkną pół miasta i zapłacą za to grube miliony. Proponujemy w zamian za pomoc osobom starszym, biednym wybudować kolejną opere salę koncertową lub jakieś inne muzeum- proponuję Muzeum Piotra Uszoka będzie okazja wybetonować kolejny kawał miasta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.