Reklama

W MHK odbył się wernisaż wystawy plakatów  Romana Kalarusa. Licznie zgromadzony tłum mógł przyjrzeć się twórczości artysty. Prezentowane na wystawie plakaty są fragmentem jego bogatej kolekcji, która powstała w ciągu 40 lat od ukończenia przez Kalarusa katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk pięknych w Krakowie.

Dominującą pozycję w całej jego twórczości zajmują plakaty wystawowe, które otwierają aktualną wystawę. Ja Kalarus – to tytuł tej części ekspozycji. Ekspresyjne plakaty zostały wykorzystane do autoprezentacji artysty. Na wystawie nie sposób nie zauważyć charakterystycznych dla twórczości Kalarusa podtekstów erotycznych występujących w większości plakatów. Przedmioty przybierające kobiece kształty czy w ogóle wszechobecne kobiece sylwetki wyróżniają prace artysty.

Reklama

Plakaty wystawowe pokazane zostały na ekspozycji w kilku konfiguracjach np. Wystawy plakatu, kolekcje – prezentujące druki zaprojektowane do wystaw w Polsce i zagranicą. Następnie Wystawy – nie tylko plakat, Przyjaciele Kalarusa – plakaty zaprojektowane dla kolegów artystów. Kolejne bloki tematyczne to: Kwitnąca kultura studencka czasów PRL, czyli „Kocynder, „Akant”,Teatr STG oraz Jazz w Kocyndrze – seria plakatów o tematyce muzycznej. Kontynuacją muzycznego wątku w twórczości artysty jest zestaw plakatów: To, co Kalarus lubi najbardziej, czyli blues jazz, The Rolling Stones. Na wystawie znajduje się również kolekcja zatytułowana: Plakaty czarno-białe – Muzeum Diecezjalne w Katowicach oraz Wyższy wymiar życia akademickiego. Kalarus tworzył także plakaty do spektakli teatralnych, przedstawień operowych, filmów i festiwali z nimi związanych – ta część ekspozycji nazywa się: Kultura na wyższym poziomie, czyli film, teatr, opera.

Sporadycznie artysta wykonuje plakaty reklamujące jakiś produkt lub firmę – Reklama w najlepszym wydaniu czy Człowieku! Uważaj na siebie! Ostatnia już seria plakatów, którą można zobaczyć w MHK to Ważne sprawy – nawiązujące m.in. do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Wystawę czasową można oglądać do 17 kwietnia 2016 roku w Muzeum Historii Katowic – ul. Ks. Szafranka 9

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.