Bezpłatne porady projektantów, prezentacje i panele dyskusyjne, wystawy poświęcone architekturze, dyskusja o „Śląsku, którego nie było”, strefa dla dzieci oraz wystawa mebli oraz wyposażenia wnętrz już w najbliższy weekend w ramach 4 Design Days w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Sobota i niedziela 4 Design Days (13-14 lutego br.) to Dni Otwarte dla mieszkańców regionu.
W strefie targowej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w godzinach 10.00-18.00 trwać będą wystawy i prezentacje użytecznych i designerskich produktów, które podbijają światowe rynki lub wciąż czekają na odkrycie, ekspozycje ponad 100 producentów mebli i wyposażenia wnętrz oraz targi dizajnu niezależnego SILESIA BAZAAR Dizajn vol. 1. Organizatorzy zaplanowali również strefę z atrakcjami dla dzieci oraz przestrzeń z gastronomią. Na odwiedzających czekają także spotkania z ekspertami, dyskusje, prezentacje oraz wystawy.
Gośćmi specjalnymi Dni Otwartych 4 Design Days będą gwiazdy telewizji: Omenaa Mensah, Natalia Nguyen, Tomasz Pągowski oraz Zbigniew Urbański. W trakcie dwóch dni opowiedzą jak mieszkać modnie i wygodnie, jakie są trendy w projektowaniu produktów wyposażenia wnętrz, jak poznać prawdziwy design, jakie dizajnerskie gadżety warto mieć w każdym domu.
W ramach akcji edukacyjnej pt.: Akademia Dobrze Mieszkaj*, w dniach 13-14 lutego na targach będzie można skorzystać z bezpłatnych porad projektantów wnętrz. W aranżacji własnego M pomogą architekci m.in.: Anna Gruner ze studia projektowego A2, Joanna Ochota, Concept Jo Ana Archimental, Marta Kilan i Tomasz Słomka z TOKA+HOME, MeraDesign, Piotr Stanisz, z Pracowni Architektury PS. Eksperci opowiedzą także o urządzaniu łazienek i kuchni – dwóch pomieszczeń w domu, które sprawiają najwięcej problemów przy aranżacji, a także generują największe koszty.
W sobotę (13 lutego) Robert Konieczny, założyciel, KWK Promes, przeprowadzi wykład
pt.: Historia nietypowych muzeów wraz z Centrum Dialogu Przełomy autorstwa KWK Promes.
W panelu dyskusyjnym, podczas którego zaprezentowana zostanie nieznana historia śląskiej architektury przez pryzmat niezrealizowanych projektów z różnych epok dziejów regionu.
Podczas Dni Otwartych 4 Design Days nie zabraknie strefy, w której twórczo spędzą czas najmłodsi uczestnicy spotkania z design’em. W przestrzeni pełnej gier i zabaw dla dzieci w wieku do 6 lat czekać będą m.in.: zabawki stymulujące przytulny kącik, stacje: sensoryczna, solna masa, papierowa, umiejętności oraz chillout, z książkami, bajkami, miejscem do odpoczynku. W trakcie gier i zabaw powstanie kreatywne graffiti oraz przestrzenne akwarium. Odbędą się także warsztaty z szycia maskotek.
4 Design Days towarzyszą otwarte dla odwiedzających wystawy, m.in.: 7m2 – Przegląd młodego pokolenia śląskich architektów, której kuratorem jest krytyk architektury Marcin Szczelina, Najlepsze Dyplomy ASP 2016, Koncepcje Architektoniczne w procesie inwestycyjnym – wystawa Marka Tryzybowicza i Śląski przegląd Architektury Województwa – SPAW organizowany przez katowicki oddział SARP.
W czterodniowym spotkaniu z design’em w dniach 11-14 lutego br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach udział wezmą czołowi architekci i projektanci, producenci i firmy usługowe, deweloperzy oraz mieszkańcy regionu. Dwa pierwsze dni (11-12 lutego) dla profesjonalistów z kraju i zagranicy obejmą kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych o zróżnicowanej tematyce, konferencje Property Forum i Housemarket Forum oraz wręczenia nagród branżowych. Swoje ekspozycje, meble, artykuły do wyposażenia wnętrz zaprezentuje ponad 100 renomowanych producentów.
Podczas dwóch pierwszych dni 4 Design Days (11-12 lutego) odbędzie się kilkadziesiąt sesji
i dyskusji tematycznych, poświęconych m.in. budowaniu konkurencyjności w biznesie poprzez design, miastom przyszłości, rynkowi nieruchomości komercyjnych oraz mieszkań na Śląsku.
W ramach krótkich prezentacji cyklu „short stories“ architekci i inwestorzy zaprezentują takie projekty jak Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, budynek Szkieletor – Treimorfa w Krakowie, Stary Browar w Poznaniu, Hala Koszyki w Warszawie, Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach oraz Zamek Cieszyn i inne.