Borys Pronobis / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Na ostatniej sesji Rady Miasta usunięto z porządku obrad nadanie nazwy skwerowi na Osiedlu Tysiąclecia. O ściągnięcie z porządku obrad uchwały wnioskował radny Borys Pronobis z Forum Samorządowego. Właśnie w miejscu, które ma upamiętnić Karola Hieronima Chodkiewicza, prawdopodobnie powstanie parking. Już dwa razy mieszkańcy starali się go zrealizować przy pomocy Budżetu Obywatelskiego.

O nadanie nazwy skwerowi do władz miasta zawnioskowała Komisja Organizacyjna Rady Miasta. Chodzi o teren przy ul. Tysiąclecia w rejonie budynków nr 86a i 86b, gdzie jest problem z parkowaniem.

Reklama

– Blok 86b nie ma tak naprawdę porządnego parkingu – stwierdził na sesji Borys Pronobis. – Jest to jedyne miejsce, które może służyć mieszkańcom do parkowania – dodał.

W 2015 i 2016 roku mieszkańcy zgłaszali powstanie parkingu w tym rejonie do Budżetu Obywatelskiego. Wnioski przegrały w głosowaniu. Nie jest wykluczone, że pojawi się podobny projekt w kolejnych Budżetach Obywatelskich.

Prezydent Katowic zdziwił się, że na ostatnim etapie prac nad nadaniem nazwy pojawia się taki wniosek.

– Trochę mnie dziwi ten wniosek pana radnego ale jeżeli jest taka potrzeba żeby to ponownie przedyskutować, to oczywiście można zdjąć ten punkt z porządku – stwierdził Marcin Krupa.

Kim był niedoszły patron skweru? Karol Hieronim Chodkiewicz – powstaniec śląski, kadet I Korpusu Kadetów we Lwowie. Urodził się 12 listopada 1904 roku w Kanwie w województwie krakowskim. Pochodził z rodziny hetmana Karola Chodkiewicza. Uczęszczał do Szkoły Kadetów we Lwowie. W czasie III powstania śląskiego przybył na Górny Śląsk. Służył jako zwiadowca w 8 pułku pszczyńskim Franciszka Rataja. Awansował do stopnia kaprala. W dniu 21 maja 1921 roku zginął pod Gogolinem. Pośmiertnie został odznaczony Śląską Wstęga Waleczności i Orderem Virtuti Militari – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Tu nie o nazwy chodzi, placu czy skweru, bo tego juz też zaczna brakować na osiedlu. Kto daje zgody na kolejne inwestycje ? Budujmy jeszcze więcej bloków na osiedlu – Nowe Tysiclecie jeszcze Nowsze, tak aby można było sobie podawać sól z balkonu na balkon. Jeszcze Raz – Kto daje zgody na kolejne inwestycje ? Dziwię się ludziom, że wykupili te mieszkania – koszmar lokalizacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.