Reklama

Kilka dni temu na Facebooku prezydent Katowic Marcin Krupa ogłosił, że swoją decyzją wstrzymuje pobór opłaty targowej. To dobra wiadomość dla drobnych kupców ale jeszcze w styczniu 2016 roku, prezydent wydał negatywną opinię do uchwały przygotowanej przez radnych PO w tej sprawie. Rajcy zebrali 1,2 tys. podpisów pod apelem do Marcina Krupy o zniesienie opłaty targowej. W dodatku prezydent Katowic uchwałę Rady Miasta uchylił swoim zarządzeniem, co może oznaczać reakcję służb prawnych wojewody śląskiego.

Radni PO przygotowali projekt uchwały w sprawie zniesienia opłaty targowej w październiki 2015 roku, w grudniu trafił na sesje Rady Miasta, gdzie został zdjęty z porządku obrad. W między czasie, radni PO zaczęli zbierać podpisy pod apelem do prezydenta Katowic, o zniesienie opłaty targowej. W końcu na ręce Marcina Krupy trafił dokument z 1,2 tys. podpisów.

Reklama

12 stycznia Marcin Krupa wydał negatywną opinię do uchwały przygotowanej przez radny PO. Prezydent argumentował, że nieco ponad 1,6 mln złotych zaplanowane z opłaty targowej jest bardzo potrzebne budżetowi miasta i znalazło już swoje przeznaczenie w wydatkach gminy.

– Biorąc pod uwagę powyższe, proponuję kwestię ewentualnej rezygnacji z poboru tej opłaty pozostawić do rozpatrzenia przy projektowaniu budżetu na rok kolejny tj. 2017, tym bardziej, że zaistniało ryzyko realizacji podstawowych dochodów Miasta w związku z podjętym rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 października 2015 r. dotyczącym m.in. udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych i możliwej zmiany w zakresie kwoty wolnej od podatku – stwierdził w piśmie z 12 stycznia Marcin Krupa.

Natomiast 1 lutego Krupa ogłosił na Facebooku, że opłaty targowej już nie ma. – Od dzisiaj, zgodnie z moją decyzją, zostało wstrzymane pobieranie opłaty targowej od osób handlujących na targowiskach. Rano spotkałem się też z przedstawicielami katowickich kupców, żeby ich o tym poinformować. Naszym celem powinno być wspieranie mikro i małych przedsiębiorców oraz tej popularnej formy handlu, cenionej i lubianej przez mieszkańców. Zniesienie opłaty umożliwia nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W myśl nowych przepisów, gmina może ale nie musi pobierać opłat targowych, które do tej pory były obligatoryjne. Jestem przekonany, że stać nas na taki ukłon w kierunku kupców – napisał prezydent Katowic.

Poprosiliśmy o wyjaśnienie tych dwóch różnych decyzji.

– Prezydent nigdy nie był przeciwny zniesieniu opłaty targowej. W trosce o tegoroczny budżet miasta, prezydent Marcin Krupa zaproponował jedynie, by zniesienie opłaty targowej uwzględnić w budżecie na rok 2017 – tłumaczy Wioleta Niziołek-Żądło z katowickiego magistratu. – Przypomnę również, że skutki finansowe dla miasta z tytułu zniesienia opłaty targowej to 1 mln. 680 tys. złotych rocznie. Prezydent nie zmienił więc zdania co do zasady, a jedynie co do daty wprowadzania zmian, w związku z w/w opiniami prawnymi. To ukłon prezydenta w kierunku kupców i forma wsparcia dla mikro i małych przedsiębiorców oraz tej popularnej formy handlu, cenionej i lubianej przez mieszkańców – dodaje.

Ostatecznie z decyzji prezydenta zadowoleni są twórcy pierwotnej uchwały, którzy od kilku miesięcy zabiegali o wprowadzenia takiego rozwiązania.

– To bardzo dobra decyzja. Widać, że mieszkańcy miasta, działając aktywnie, mogą przekonać prezydenta do zmiany zdania. Ta opłata jest niepotrzebna. Mam nadzieję, że jej zniesienie wpłynie korzystnie na sytuację kupców w naszym mieście – mówi Witold Witkowicz z klubu radnych PO.

Prezydent znosi zarządzeniem uchwałę Rady Miasta

To jednak nie koniec sprawy. Uchwałę Rady Miasta prezydent zniósł swoim zarządzeniem, to może się okazać problematyczne. Nie jest wykluczone, że decyzję prezydenta Katowic zakwestionują służby prawne wojewody śląskiego. W magistracie natomiast uważają, że zarządzenie prezydenta jest zgodne z prawem.

– W styczniu weszła w życie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którą gmina może ale nie musi pobierać tzw. opłaty targowej. Dopiero niedawno jednak pojawiły się opinie prawne, z których wynika, że w związku z w/w nowelizacją uchwała Rady Miasta z dnia 29 lutego 2012r. (w sprawie określenia zasad ustalania, poboru oraz terminów płatności i wysokości dziennych stawek opłaty targowej na terenie miasta Katowice) może być nieważna a więc nie ma konieczności jej uchylania – wyjaśnia Wioleta Nizołek-Żądło, doradca prezydenta Katowic.

Reklama

4 KOMENTARZE

  1. Ten prezydencik to jakaś żenada…
    Obudził się teraz, po miesiącach walki o zniesienie opłaty. Jestem właścicielem jednego ze straganów w Katowicach i wspólnie z radnymi PO oraz kolegami (którym bardzo dziękuje za wsparcie) zbieraliśmy podpisy od listopada.

  2. To może korzystających z lokali handlowych należących do miasta też zwolnić z opłat. To też kupcy. Dlaczego jedna grupa ma być uprzywilejowana, a druga nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.