Liceum im. A. Mickiewicza / fot: Ewa Waszut

Miesięcznik „Perspektywy” po raz osiemnasty przygotował Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych. Kapituła rankingu brała pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych. Katowickie licea i technika zajmują odległe miejsca w tym zestawieniu.

Najlepszym LO wybrano XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, które już wielokrotnie zwyciężało w tym rankingu. Drugie miejsce zdobyło XIV Liceum Ogólnokształcącemu w Warszawie (ubiegłoroczny zwycięzca). Podium uzupełniło Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dalej plasowały się Liceum Ogólnokształcącemu nr XIV we Wrocławiu, i V Liceum Ogólnokształcącemu w Krakowie. Niestety w pierwszej dziesiątce nie ma ani jednego liceum nie tylko z Katowic, ale z całego Śląska.

W kategorii techników pierwsze miejsce zajęło Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie. Na drugim miejscu uplasowało się Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie, a na trzecim Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu (ubiegłoroczny zwycięzca). Dalsze miejsca przyznano Technikum Elektronicznemu w Zespole Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy i Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu. I tym razem w czołówce nie widać ani jednej placówki z Katowic.

Co prawda warto docenić duży progres VIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskie-Curie w Katowicach, które swoją lokatę względem ubiegłego roku poprawiło aż o 99 pozycji. Nadal jednak w rankingu zajmuje dalekie 115 miejsce.

Za najlepsze placówki w woj. śląskim uznano V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej i Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju, które w rankingach ogólnopolskich zajęły odpowiednio 22 i 12 pozycję.

Najwyżej sklasyfikowaną katowicką szkołą wśród liceów jest III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, które zajęło 31 pozycję, awansując tym samym o 20 miejsc. Dalej uplasowało się wspomniane już LO im. M. Skłodowskie-Curie, I LO z Oddz. Dwujęz. im. Mikołaja Kopernika (175 pozycja), II LO z Oddz. Dwujęz. im. Marii Konopnickiej (230 pozycja), Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych im. J. Pankiewicza (266 pozycja) oraz I Społeczne LO im. Stanisława Konarskiego STO (289 pozycja).

Znacznie gorzej jest jeśli chodzi o technika. Wśród 300 najlepszych znaleźć można tylko dwa z naszego miasta. Technikum nr 17 w ŚTZN jest na 52 miejscu, a Technikum nr 12 w ZSTiO nr 3 im. E. Abramowskiego 265.