Rektorat Uniwersytetu Śląskiego / foto: Michał Bulsa
Reklama

Uniwersytet Śląski jest partnerem w projekcie, w ramach którego chętne osoby mogą się za darmo uczyć języka czeskiego.

Niemal każdy z nas pamięta kultowe czeskie bajki takie jak Przygody Rozbójnika Rumcajsa czy Krecik. Bawiły nas nie tylko ich przypadki, ale także język którym się posługiwali. Czeski to przecież u nas bardzo popularny przedmiot żartów. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób zaczyna się nim posługiwać. Powód? Relacje biznesowe. Co ciekawe, dzięki wejściu Polski do strefy Schengen, coraz więcej jest też małżeństw czesko-polskich.

Reklama

Obecnie osoby, które chcą się uczyć języka naszych południowych sąsiadów, mogą to robić za darmo. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Uniwersytet Masaryka w Brnie. Współpracuje z partnerami z Czech, Republiki Słowackiej, Austrii, Niemiec i Polski, którą w tym partnerstwie reprezentuje Uniwersytet Śląski. Dzięki temu powstała strona internetowa www.mluvtecesky.net. Można tam znaleźć:
– podstawowy kurs języka czeskiego online (poziom A1 i A2) i tzw. „Survival Czech“,
– specjalistyczny kurs medycznego języka czeskiego,
– użyteczne informacje i linki związane z językiem czeskim,
– podstawowe informacje o Republice Czeskiej,
– potrzebne informacje dla studentów medycyny, obcokrajowców pracujących w służbie zdrowia i obywateli terenów przygranicznych, którzy chcieliby pracować w Czechach.

– Polacy z łatwością uczą się aspektów i przypadków gramatycznych, ale muszą uważać na formy, które nie zgadzają się z polskimi. Różnice w gramatyce wymagają więcej nauki, jednak zazwyczaj nie stanowi to problemu, wymaga tylko więcej czasu i dobrych materiałów dydaktycznych – mówi Małgorzata Kalita z Instytutu Filologii Słowiańskiej UŚ w Katowicach, która uczy języka czeskiego od 8 lat, a jej praca z tym językiem rozpoczęła się od fascynacji czeską literaturą. Dlatego też propozycję udziału w tworzeniu strony internetowej przyjęła z entuzjazmem.

Niewątpliwą zaletą serwisu jest bogata zawartość multimedialna, z ciekawymi ćwiczeniami interaktywnymi, grami, tekstami, a także różnymi pomocami audiowizualnymi. Co ważne, jest to jedyny kurs języka czeskiego dla obcokrajowców online opracowany w językach: angielskim, niemieckim, polskim i słowackim. Dzięki temu można uczyć się czeskiego, a przy okazji podnosić swoje umiejętności we władaniu tamtymi językami. Nie jest wykluczone, że w przyszłości powstaną kolejne wersje językowe strony.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.