FOTO: Michał Bulsa

Gdzie w Bogucicach jest przestrzeń na tramwaj? Odpowiedzi na to pytanie, oraz szereg innych, poszukają mieszkańcy Bogucic na wieczornym spotkaniu w dniu 9 grudnia 2015r.  Zapraszamy do MDK Bogucice na godzinę 18:00.

Bogucice, choć zamieszkiwane przez blisko 15 tys. mieszkańców i przylegające do ścisłego śródmieścia Katowic, nie mogą poszczycić się dobrym skomunikowaniem z otoczeniem i innymi dzielnicami Katowic. W 1997 roku magistrat rozpoczął przygotowania do poprawy funkcjonowania transportu publicznego w dzielnicy za sprawą  nowej linii tramwajowej, jednak z planów wkrótce wycofał się ówczesny prezydent Katowic, Piotr Uszok. Jedynym podnoszonym argumentem włodarzy miasta był utrudniony przebieg linii w planowanej wówczas Strefie Kultury. Kilkanaście lat później koncepcja tramwaju biegnącego przez Bogucice powróciła za sprawą opracowania dr Jakuba Halora oraz propozycji radnych z jednostek pomocniczych w Bogucicach i Dąbrówce Małej.

Przed dwoma miesiącami opublikowane zostały najnowsze, oficjalne plany miasta w zakresie rozwoju infrastruktury tramwajowej, opracowane przez Via Vistula, IMS oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP z Krakowa. Plany te, wraz z obietnicami wiceprezydenta Bogumiła Sobuli, budzą nadzieję mieszkańców Katowic na budowę nawet 7 nowych linii tramwajowych. Dla mieszkańców Bogucic to dawno odkładana w czasie szansa na skokowe podniesienie jakości transportu zbiorowego w dzielnicy. Wiedząc, że do rozpoczęcia ewentualnej inwestycji wciąż pozostało sporo czasu, mieszkańcy Katowic próbują rozbudzić dyskusję o inwestycji i jej skutkach.

Reklama

Największe emocje prawdopodobnie wzbudzi proponowany przebieg trasy, który – podobnie jak w przypadku linii do Piotrowic – będzie stanowił o sukcesie lub porażce przedsięwzięcia. Z tego względu, już w  najbliższą środę 9 grudnia 2015r. Rady Jednostek Pomocniczych nr 13 Bogucice oraz 14 Dąbrówka Mała zorganizują spotkanie z mieszkańcami. W trakcie spotkania poruszone mają być wszelkie kwestie związane z proponowanym przebiegiem linii. Poza opracowaniem miejskim, potrzebę rozwoju komunikacji publicznej w tej części miasta potwierdza także dr Jakub Halor,  autor wielu opracowań w zakresie ekonomiki transportu, w tym studium perspektyw rozwoju sieci tramwajowej Tramwajów Śląskich. Dr Halor będzie jednym z prelegentów w trakcie spotkania, na które zaproszeni zostali także Andrzej Kostek, przedstawiciel Tramwajów Śląskich oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice.

Którędy przez Bogucice mogłaby przebiegać linia tramwajowa? Czy spore zróżnicowanie terenu będzie problemem? Gdzie powinny znaleźć się niezbędne przystanki? Ile może kosztować nowa linia tramwajowa? Jak przejść od planów do ich realizacji? O tym wszystkim będzie można porozmawiać już w środę 9 grudnia.

Zapraszamy do MDK Bogucice-Zawodzie w Bogucicach, ul. Markiefki 44a o godzinie 18:00.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.