Rada Miasta Katowice / fot. AM / InfoKatowice.pl
Reklama

Klub radnych Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Miasta Katowice zaproponował, aby katowicki magistrat przystąpił do przygotowania programu stopniowego wykupu dawnych mieszkań zakładowych, w oparciu o znowelizowaną ostatnio ustawę o lokalach socjalnych i mieszkaniach.

Radni PiS-u podkreślają, że już wielokrotnie proponowali, by władze miasta podjęły działania na rzecz wykupu dawnych mieszkań zakładowych, które „sprzedano” w przeszłości wraz z lokatorami. Takie doraźne działania miasta miały miejsce w Dębie i Wełnowcu za kadencji poprzedniego prezydenta Piotra Uszoka, lecz nie były one programowe. Wskazano także na sytuację lokatorów sprzedanych mieszkań zakładowych oraz brak remontów starych budynków i zdarzające się działania nowych właścicieli na rzecz pozbycia się lokatorów (co skutkuje wydłużeniem kolejki oczekujących na mieszkania socjalne). Pod propozycją podpisali się radni Patrycja Grolik, Michał Luty, Krystyna Panek, Jacek Piwowarczuk, Piotr Pietrasz i Bartosz Wydra.

Reklama

W interpelacji radnych zaznaczono, że:

[…] W ostatnim czasie została przez Sejm RP uchwalona Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych stanowiąca nowelizację ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 833). Zgodnie z nowelizacją gminy, które podejmą się wykupu mieszkań zakładowych mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego. Nowelizacja ustawy została podpisana przez Prezydenta RP dr Andrzeja Dudę 26.10.2015 r. Zwracamy uwagę, że w przeciwieństwie do niedawnych inicjatyw na rzecz wydatkowania funduszy z samorządu Katowic na ratowanie zabytków czy apele o pomoc uchodźcom, tu chodzi o wsparcie mieszkańców Katowic, którzy wieloletnią swoją pracą przyczyniali się do rozwoju naszego miasta. W związku z powyższym Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości zwraca się o informację ile mieszkań zakładowych w Katowicach powinno zostać objętych programem wykupu na rzecz lokatorów oraz o przygotowanie programu stopniowego wykupu dawnych mieszkań zakładowych w oparciu o nowelizację ustawy. Program powinien rozpocząć się najpóźniej w przyszłym roku.

Radni PiS-u wskazali, że mimo trudności finansowych wykup dawnych mieszkań socjalnych został przeprowadzony w innych górnośląskich miastach, min. w Zabrzu i Piekarach Śląskich. Do propozycji radnych władze Katowic dopiero się odniosą.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.