foto: Infokatowice.pl
Reklama

Na ile zasady budżetu obywatelskiego w Katowicach są jasne? W jaki sposób można ulepszyć jego procedurę? Co zrobić, aby w głosowaniu brało udział więcej mieszkańców? To jedne z wielu pytań, na które odpowiedzi szukali mieszkańcy Katowic podczas spotkania poświęconego ewaluacji tegorocznej edycji budżetu.

W sobotę 17 października w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek ponad 50 osób z 22 dzielnic Katowic uczestniczyło w spotkaniu dotyczącym udoskonalenia Budżetu Obywatelskiego (BO) w mieście.

Reklama

Na spotkanie zostali zaproszeni wnioskodawcy ubiegłorocznej i tegorocznej edycji BO, radni Rad Jednostek Pomocniczych oraz Rady Miasta Katowice, a także pracownicy Urzędu Miasta Katowice i wybranych jednostek organizacyjnych. Mieszkańcy pracowali w 3 grupach skupionych wokół promocji, procedur i realizacji budżetu. Wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób usprawnić mechanizm, a tym samym sprawić, by stał się skutecznym narzędziem angażowania lokalnej społeczności w sprawy dzielnicy i miasta.

– Spotkanie było potrzebne i cieszę się, że mieliśmy okazję w nim brać udział. Padło wiele ciekawych pomysłów, jak na przykład głosowanie przez Internet czy organizowanie lokalnych spotkań zachęcających mieszkańców do wspólnej dyskusji nad priorytetowymi inwestycjami w dzielnicy. Zobaczymy jednak, które z nich zostaną uwzględnione przez urząd miasta – powiedzieli Tomek i Marzena Krakowscy z Załęża.

Skąd pojawił się pomysł na ewaluację BO? Inicjatywa zorganizowania forum mieszkańców Katowic wyszła kilka miesięcy temu od Fundacji Napraw Sobie Miasto oraz Stowarzyszenia Bona Fides, które zaprosiły urząd miasta do współpracy. Spotkanie ewaluacyjne zostało poprowadzone przez uczestników Miejskiej Szychty – projektu realizowanego przez Napraw Sobie Miasto ze środków otrzymanych w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Piotr Gacek, jeden z członków grupy Miejska Szychta, w rozmowie z Infokatowice.pl podkreślił wagę sobotniej ewaluacji. – Wierzę, że takie spotkania mają sens i powinny wpisać się jako stała praktyka urzędu miasta wysłuchiwania głosów mieszkańców i wychodzenia naprzeciw ich potrzebom. Katowiczanie chcą wpływać na to, co się dzieje w ich najbliższym otoczeniu, jak i w samych mieście, a to spotkanie było tego najlepszym dowodem – dodał Gacek.

Efektem spotkania będzie raport z propozycjami usprawnienia budżetu w przyszłorocznej edycji 2017, który zostanie przekazany na początku listopada Prezydentowi Marcinowi Krupie.

Reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 + 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.