Rada Miasta Katowice / fot: InfoKatowice.pl

Miasto Katowice stara się o tytuł kreatywnego miasta w dziedzinie muzyki UNESCO. Już złożono wniosek aplikacyjny, a mimo to radni przyznali milion złotych dla Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Pieniądze mają pomóc w staraniach o tytuł kreatywnego miasta. Zostaną wydane m.in. na wyjazdy zagraniczne i teksty PR.

Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni na ostatniej sesji Rady Miasta Katowice.

 -15 lipca złożyliśmy wniosek aplikacyjny do UNESCO, a wyniki są 11 grudnia. Czy w związku z tym jest zasadne przeznaczać kolejny milion na to zadanie w tym momencie, jeżeli nie znamy jeszcze wyników – pytał radny Marek Nowara z Ruchu Autonomii Śląska.

Reklama

Piotr Zaczkowski dyrektor IKK – Miasto Ogrodów zaznaczył, że wniosek został złożony dlatego, że UNESCO zamierza wstrzymać nabór do miast kreatywnych, co potwierdził prezydent Katowic Marcin Krupa. Pierwotnie Katowice chciały złożyć swój akces dopiero w 2016 roku.

– Jakby pokłosiem złożenia wniosku jest cały program, który jest w tym wniosku określony. Program działań miasta w dziedzinie muzyki – stwierdził Marcin Krupa. – Należało do tego niestety dopracować budżet – dodał.

W swoisty sposób wydatki tłumaczył dyrektor Miasta Ogrodów. – Milion wnioskowany będzie przeznaczony przede wszystkim na takie działania, które pozwolą nam łatwiej, precyzyjniej, silniej zdefiniować obszar w którym się znajdujemy – mówił Piotr Zaczkowski. – Są to kwerendy, są to działania z rozpoznaniem potencjału muzycznego Katowic, ale nie w kategoriach tylko badań statystycznych, ale postawienia sobie zadania, którego do tej pory sobie nie stawialiśmy. Mianowicie czy jest możliwy zrównoważony rozwój poprzez muzykę – stwierdził.

Zaczkowski dodał również, że pieniądze zostaną wydane na udział w tragach i wyjazdach studyjnych.

Radny Arkadiusz Godlewski szczegółowo dopytał na co ma zostać przeznaczony milion złotych. – My bardzo chcemy wiedzieć, na co panu jest milion złotych, w sytuacji w której jesteśmy po złożeniu wniosku – pytał radny PO.

W ramach miliona złotych zaplanowano następujące wydatki: 150 tys. złotych na nagrodę Wojciecha Kilara. 17,500 zł przeznaczone zostanie na umowy cywilno prawne, 50 tys. złotych ma zostać wydane na materiały reklamowe związane ze staraniami o tytuł kreatywnego miasta. 7 tys. złotych będzie wydane na spotkanie w Bolonii.

Miasto Ogrodów rozważa również stworzenie tzw. “Rady Programowej”, w skład w której wejdą przedstawiciele życia muzycznego Katowic. – Rozważamy aby posiedzenia rady były opłacane dietami – mówił dyrektor Piotr Zaczkowski. Na działanie rady miałoby być przeznaczone około 30 tys. złotych. W razie gdyby taka “Rada Programowa” nie powstała to fundusze zostaną przeznaczone np. na warsztaty dla mieszkańców miasta. IKK – Miasto Ogrodów chce też wydać 15 tys. złotych na teksty promocyjne oraz 30 tys. złotych na warsztaty aktywności muzycznej.

Dużą kwotę – aż 300 tys. złotych Miasto Ogrodów przeznaczy na wynajęcie agencji, która dopracuje wniosek złożony do UNESCO. – Przeprowadzenie badań kultury niezbędnych do stworzenia aplikacji w kategoriach takich, że musimy założyć również sytuację, że być może w grudniu otrzymamy wskazania, które będą nam modyfikować to co samodzielnie uczyniliśmy – stwierdził dyrektor Miasta Ogrodów. Około 400 tys. złotych Miasto Ogrodów chce wydać na współpracę krajową i zagraniczną twórców oraz zespołów.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.