foto: Mateusz Kudła
Reklama

Karty odkryły już w zasadzie wszystkie najważniejsze komitety wyborcze. Poznaliśmy jedynki do Sejmu we wszystkich okręgach, także w katowickim.

Sondaże zwycięstwo dają Prawu i Sprawiedliwości. Na Śląsku jednak Platforma Obywatelska zawsze mogła cieszyć się sporym poparciem. Jak wypadną Kukiz i Korwin? Czy Nowoczesna zaskoczy, czy zanotuje spektakularną porażkę? Czy połączone siły lewicy dadzą radę przekroczyć próg wyborczy? Odpowiedź na te pytania poznamy już za nieco ponad miesiąc.

Reklama

Zdecydowanie największe szanse na zdobycie mandatu do Sejmu zawsze mają osoby zajmujące pierwsze miejsce na listach. Często są to bardzo znane osoby nazywane lokomotywami wyborczymi. W okręgu katowickim także nie brakuje rozpoznawalnych nazwisk.

Prawo i Sprawiedliwość
O zwycięstwo w okręgu katowickim PiS niewątpliwie bił będzie się z PO praktycznie do samego końca. Zwycięstwo zagwarantować ma pochodzący z Rudy Śląskiej Grzegorz Tobiszowiski – od III kadencji poseł i obecny Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS.

Platforma Obywatelska
Partia, która może stracić władzę na Śląsku, zawsze była tu silna. Dominację chce i tym razem potwierdzić. Kluczem do sukcesu ma być umieszczenie na pierwszym miejscu lekarza medycyny profesora Mariana Zembali, obecnego ministra zdrowia, a wcześniej radnego sejmiku.

Kukiz’15
Komitet wyborczy, który może okazać się czarnym koniem, ale też największym przegranym wyborów parlamentarnych w Katowicach, jako swojego lidera wystawił bezpartyjnego prawnika Grzegorza Długiego.

Korwin
Ta partia będzie chciała powtórzyć sukces wtedy jeszcze Nowej Pracy z wyborów do Parlamentu Europejskiego, kiedy to Janusz Korwin-Mikke zdobył mandat startując właśnie ze Śląska. Tym razem katowickim okręgu jako jedynkę wystawiony został Przemysław Wipler, czyli drugi człowiek w partii po Korwinie.

Zjednoczona Lewica
Po raz pierwszy w III RP może okazać się, że w Sejmie nie będzie lewicy. W takim dołku partia Leszka Millera nie była nawet po upadku PRL. Spoglądając na katowicką listę Zjednoczonej Lewicy na pierwszym miejscu zobaczyć można nazwisko Zbyszek Zaborowski. Patrząc jednak na poprzednie wyniki lewicy na Śląsku, która tym razem jako koalicja mierzy się nie z 5-cio, a 8-mio procentowym progiem wyborczym, ciężko sądzić, że będzie on zbawcą lewicy.

Partia Razem
Najbardziej tajemniczy z wszystkich komitetów wyborczych. Zasłynął dobrą kampanią w mediach społeczniościowych. Bardzo mocno krytykują SLD i Leszka Millera. Jedynką w okręgu katowickim będzie Marcelina Zawisza przedstawiana jako specjalistka polityki społecznej.

Nowoczesna Ryszarda Petru
Partię NowoczesnaPL jako jedynka reprezentować będzie członkini partii Monika Rosa, z wykształcenia politolog.

Polskie Stronnictwo Ludowe
PSL na Śląsku notorycznie ponosił porażki. Aby odmienić kartę ludowcy sięgnęli po mocnego zawodnika. Pierwsze miejsce na liście zajął bowiem Jerzy Ziętek – obecny poseł, który mandat zdobył startując z ramienia PO, której szeregi opuścił w trakcie kadencji, a niedawno bez powodzenia próbował swoich sił w wyścigu o fotel prezydenta Katowic.

Zjednoczeni dla Śląska
Chyba najciekawszy z komitetów, któremu na pewno wielu będzie się przyglądać. Autonomiści Śląscy połączyli siły z mniejszością niemiecką. Liderem został prof. Zbigniew Kadłubek, który jest obecnie najbardziej kojarzoną postacią z dążeniami autonomistycznymi. Co ważne komitetu mniejszości narodowej nie obowiązuje jakikolwiek próg wyborczy, więc tu w zasadzie sprawa mandatu poselskiego wydaje się być rozstrzygnięta.

Wybory odbędą się 25 października 2015. W województwie śląskim łącznie wybranych zostanie 55 posłów oraz 13 senatorów.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.