Przedstawiciele Burowiec - Inicjatywa Mieszkańców zachęcają do poparcia ich wniosku / foto: BIM

Plac zabaw, kosze na psie odchody, połączenie dzielnic traktem pieszym czy dodatkowe ławki na osiedlu – to tylko kilka przykładów pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców Katowic w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

W tym roku pod głosowanie mieszkańców Katowic poddanych zostanie 221 projektów lokalnych oraz 20 ogólnomiejskich. Urząd do rozdysponowania przeznaczył w tej edycji 20 milionów złotych. Ogólna suma wszystkich zgłoszonych projektów opiewa na kwotę około 86 milionów złotych. W przygotowanie projektów zaangażowało się wielu mieszkańców, którym zależy na poprawie jakości życia w dzielnicach. Poniżej prezentujemy wybrane pomysły zgłoszone przez działające w dzielnicach zorganizowane inicjatywy mieszkańców.

Inicjatywa – Osiedle Kukuczki w tym roku zgłosiła 3 projekty. Pierwszy z nich zakładał wybudowania miejsc postojowych przy jednej z ulic na osiedlu, lecz został odrzucony przez urząd na etapie oceny merytorycznej. Te, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców, dotyczą wybudowania traktu pieszego, który miałby na celu połączenie osiedla z aleją Roździeńskiego (ID zadania L/15/13/2015), drugi z kolei przewiduje doposażenie i modernizację osiedlowej biblioteki (ID zadania L/14/13/2015).

Reklama

O źródło pomysłu na te projekty zapytaliśmy liderkę Inicjatywy – Osiedle Kukuczki Barbarę Kaczyńską: – Nasze projekty wynikają przede wszystkim z potrzeb mieszkańców naszego osiedla. Projekty są pokłosiem ich próśb i uwag zgłaszanych w trakcie naszych comiesięcznych spotkań osiedlowych. Trakt pierwszy służyłby nam do tego, abyśmy mogli „suchą nogą” przechodzić w kierunku alei Roździeńskiego. Potrzeba jego powstania od lat była poruszana na spotkaniach z prezydentem Katowic. Nawiązaliśmy także współpracę z filią biblioteki, która znajduje się na naszym osiedlu i nie jest w najlepszym stanie. W ramach naszego projektu, chcielibyśmy przeprowadzić drobny remont, który nadałby bardziej przyjazne oblicze temu miejscu – byłaby to przestrzeń do wspólnych spotkań z książką oraz do organizacji różnego rodzaju wydarzeń z ludźmi ze świata kultury i sztuki.

Warto nadmienić, że inicjatywa ma już w swoim dorobku sukces związany z zeszłoroczną edycją budżetu obywatelskiego. Pod koniec sierpnia przedstawiciele inicjatywy wraz z mieszkańcami dokonali uroczystego odbioru Strefy Aktywności Rodzinnej. Zadanie to obejmowało utworzenie mini siłowni na wolnym powietrzu, doposażenie istniejącego placu zabaw oraz uzupełnienie placu o elementy „małej architektury”.

Jak się okazuje, samo przygotowanie wniosku i jego pozytywna weryfikacja to tylko połowa sukcesu. Małgorzata Norek, członkini grupy Burowiec – Iniciatywa Mieszkańców (BIM), opowiedziała nam o działaniach, jakie grupa podejmuje, aby promować zgłoszone projekty. – Promując nasze wnioski podjęliśmy szeroko zakrojoną akcję. Począwszy od wykorzystania strony internetowej, naszego bloga oraz portali społecznościowych, aż po współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, u których zostawiamy materiały promocyjne. Kolportujemy także ulotki i plakaty na terenie Burowca, jednocześnie rozmawiając z mieszkańcami i zachęcając ich do oddania głosu właśnie na nasze pomysły.

Zapytana o to, jak sami mieszkańcy odbierają ich działania przyznaje, że bywa różnie. – Zazwyczaj mieszkańcy kojarzą nasze projekty, gdyż staramy się wychodzić z nimi do jak najszerszej grupy odbiorców. Promujemy pomysły na różnego rodzaju zebraniach i spotkaniach w szkołach czy też innych instytucjach znajdujących się w naszej dzielnicy. Jednak zdarzają się też mieszkańcy, którzy nigdy wcześniej nie słyszeli o idei budżetu obywatelskiego. Podejrzewają nas o to, że jesteśmy jakąś partią i prowadzimy działalność polityczną, ale wtedy tłumaczymy im, czym się zajmujemy jednocześnie, popularyzując założenia tego mechanizmu. Przedstawicielka BIM-u ma obawy związane z samym głosowaniem. – Moje obawy budzi czas i sposób głosowania. Wiele osób, z którymi rozmawialiśmy, pracuje i nie ma możliwości oddania głosu w godzinach otwarcia lokali wyborczych. Nie ukrywam, że w mojej opinii godziny te są bardzo krótkie i uniemożliwiają dotarcie do szerszej grupy wyborców. Boje się o frekwencję i uważam, że lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie w przyszłości głosowania za pośrednictwem Internetu.

Projekty zgłoszone przez członków BIM-u obejmują wybudowanie na skwerze Krzysztofiaka placu zabaw (ID zadania L/15/15/2015) oraz stworzenie bezpiecznego połączenia Dąbrówki Małej i Szopienic (ID zadania M/35/2015). Więcej na temat tych projektów będzie można dowiedzieć się podczas Dnia Burowca, który odbędzie się 19 września. Mieszkańcy będą mieli możliwość oddania swojego głosu w trakcie tego wydarzenia za pośrednictwem mobilnej urny.

Mieszkańcy Załęża w tym roku zgłosili aż 13 pomysłów w ramach budżetu obywatelskiego. Jednym z nich jest „Gruszka Plac Zabaw” (ID wniosku L/13/7/2015). Zapytaliśmy autora projektu Tomasza Krakowskiego o to, skąd pojawiła się potrzeba na wybudowanie takiego obiektu na terenie dzielnicy. – Wspólnie z żoną Marzeną mieszkamy w pobliżu Pl. Ks. Józefa Londzina, zwanego przez lokalną społeczność – “Gruszka plac”. Kiedy przeprowadziliśmy się 8 lat temu na Załęże, w parku znajdowało się kilka huśtawek, które po niedługim czasie zlikwidowano, zostawiając tylko kilka ławek. Od tamtej pory zauważyliśmy, że coraz mniej dzieci pojawia się w tym miejscu, a spotkać można jedynie osoby wyprowadzające psy lub “przesiadujące” na ławeczkach. Nie chcemy, aby zielone miejsca w mieście były tylko odwiedzane przez dorosłych mieszkańców, a dzieci były zmuszone bawić się na brudnych podwórkach. Gdy tylko dowiedzieliśmy się o budżecie obywatelskim, Gruszka plac był pierwszym miejscem do zagospodarowania, który przyszedł nam do głowy. Wraz z rodziną pomyśleliśmy o najmłodszym jej członku, który aby móc się pobawić, musi iść na plac zabaw znajdujący się w parku przy ul. Grażyńskiego.

Inicjatywa Mieszkańców Osiedla Paderewskiego (IMOP) postanowiła powiązać dotychczasowe działania z wnioskami złożonymi w ramach budżetu obywatelskiego. Członkowie inicjatywy nie poddali się po zeszłorocznej, nie do końca rzeczowo uzasadnionej decyzji urzędników, która doprowadziła do odrzucenia wniosków na etapie oceny merytorycznej. W tym roku oba wnioski ich autorstwa zostały pozytywnie zweryfikowane przez urząd miasta i zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Pierwszy z nich zakłada ustawienie dodatkowych ławek na placu przy Pomniku Żołnierza Polskiego (ID wniosku L/4/4/2015), drugi natomiast przewiduje montaż pojemników na psie odchody wraz z dystrybutorami (ID wniosku L/3/4/2015).

Głosowanie odbędzie się w dniach 18-21 września 2015 r. Każdy z mieszkańców Katowic będzie mógł oddać swój głos poprzez przyznanie punktów na wybrane przez siebie zadania. Każdy głosujący będzie miał do dyspozycji 3 punkty na zadanie o charakterze ogólnomiejskim oraz 3 punkty na zadanie o charakterze lokalnym. Warto poprzez głosowanie pokazać swoje zaangażowanie w życie miasta, mając realny wpływ na to co dzieje się wokół nas.

Pełną listę wniosków, które zostaną poddane pod głosowanie możecie zobaczyć tutaj.
Więcej informacji o procedurze głosowania i punktach wyborczych znajdziecie tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 3 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.